Radio Białystok | Wiadomości | Powstał komitet, który zajmie się przygotowaniem obchodów rocznicy Obławy Augustowskiej
autor: Tomasz Kubaszewski
Chcą nadać obchodom rocznicy Obławy odpowiednią rangę i powiązać je z ogólnopolskim dniem pamięci o ofiarach. Z inicjatywy związku skupiającego rodziny mieszkańców Suwalszczyzny zamordowanych w 1945 roku powstał komitet, który zajmie się przygotowaniem lipcowych uroczystości. W ubiegłym roku głównym organizatorem była gmina Giby.
Jak mówi prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - ks. Stanisław Wysocki, co roku uroczystości mają odbywać się w okolicach 12 lipca. Chodzi o ustanowiony przez Sejm Dzień Pamięci Ofiar Obławy.
Czy ten 12 lipca naprawdę funkcjonuje w obiegu powszechnym? Nie bardzo. A to jest dzień, który powinien znajdować się w świadomości całego narodu polskiego. Żeby w obchodach mogła uczestniczyć jak największa liczba ludzi, będziemy je organizowali w niedziele najbliższe 12 lipca
- mówi ks. Stanisław Wysocki.
Związek zwrócił się już do różnych instytucji o pomoc w przygotowaniu tegorocznych obchodów.
Zgłosiło się 28 osób. Powołaliśmy społeczny komitet obchodów oraz jego przewodniczącego. Został nim poseł Jarosław Zieliński. Mamy już patronat narodowy prezydenta RP Andrzeja Dudy
- dodaje ks. Stanisław Wysocki.
Ks. Wysocki zapowiada, że tegoroczne obchody, które odbędą się w niedzielę 11 lipca, będą miały bardzo bogatą oprawę. Szczegóły organizatorzy mają wkrótce przedstawić.
W Sokółce odsłonięto w poniedziałek (21.09) pomnik upamiętniający ofiary obławy augustowskiej sprzed 75 lat.
Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzono w niedzielę 75. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Obława Augustowska nazywana jest również małym Katyniem.
Zbrodnia popełniona przed 75 laty przez Sowietów w ramach obławy augustowskiej dobrze ilustruje ich krwawe działania po wkroczeniu na ziemie polskie - podkreśla prezes IPN Jarosław Szarek. Była to największa powojenna zbrodnia na Polakach; zginęło ich prawie sześciuset - przypomina.
Ta publikacja ma przypominać o tym tragicznym wydarzeniu, a dzięki dostępnej formie docierać do młodego pokolenia.
Kwerenda obszernych materiałów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Suwałkach ma pomóc prokuratorom IPN uzupełnić listę ofiar obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Chodzi o akta spraw o uznanie za zmarłego osób wówczas zaginionych, z kilku powiatów północno-wschodniej Polski.