Radio Białystok | Wiadomości | Do szkół i bibliotek ma trafić komiks "Zabrane życia 1945 - obława augustowska"
Ta publikacja ma przypominać o tym tragicznym wydarzeniu, a dzięki dostępnej formie docierać do młodego pokolenia.
Do szkół i bibliotek - być może nie tylko podlaskich, ale też w całym kraju - trafi komiks "Zabrane życia 1945 - obława augustowska". Zapowiedział to w Białymstoku poseł Jarosław Zieliński.
To publikacja warta uwagi, o dużej wartości poznawczej, odzwierciedlająca elementy wiedzy i prawdy o obławie augustowskiej, a do tego w formie przystępnej dla młodzieży, bo jest to komiks; jest pomysł, żeby on trafił do szkół w całej Polsce.
- mówi Jarosław Zieliński
Komiks "Zabrane życia 1945 - obława augustowska" powstał w Areszcie Śledczym w Suwałkach. Autorem jest jeden z osadzonych, który za tę pracę dostał specjalne wyróżnienie na Festiwalu Komiksów Historycznych organizowanym przez IPN.
Uczniowie podlaskich szkół mogą nadsyłać prace na konkurs historyczno-literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć", poświęcony zbrodni katyńskiej, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej. Organizatorzy na prace czekają do 20 kwietnia.
Na wzgórzu w Gibach robotnicy ustawili w sobotę (14.12) nowy 10-metrowy krzyż poświęcony ofiarom obławy augustowskiej. Stary, częściowo spróchniały został wcześniej zdemontowany i stanie w innym miejscu.
Kwerenda obszernych materiałów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Suwałkach ma pomóc prokuratorom IPN uzupełnić listę ofiar obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Chodzi o akta spraw o uznanie za zmarłego osób wówczas zaginionych, z kilku powiatów północno-wschodniej Polski.