Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni PiS-u chcą przekonać senatorów do szybkiego uchwalenia ustawy o ratyfikacji Funduszu Odbudowy
Stanowisko wzywające Senat do jak najszybszego uchwalenia ustawy w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy przygotowali białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości. Chcą, by cała rada miasta zajęła się tym stanowiskiem na najbliższej sesji, czyli 24 maja.
To apel do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - mówi radny Henryk Dębowski.
Jako samorząd ucierpieliśmy w wyniku pandemii i chcemy, żeby te środki z Unii Europejskiej popłynęły do nas jak najszybciej, stąd apel do marszałka Senatu, by nie wstrzymywać i nie przedłużać prac nad ustawą - dodaje.
Nam wszystkim - jak podkreśla Henryk Dębowski - powinno zależeć na czasie, bo od tego zależy m.in. realizacja inwestycji.
4 maja Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu tzw. zasobów własnych Unii Europejskiej, teraz musi się nią zająć Senat.
Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 miliardów złotych.
Polski Ład ma zrealizować polskie aspiracje, a może coś trudniejszego, polskie marzenia - powiedział podczas prezentacji Polskiego Ładu prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.
Białostoccy radni PiS zaapelowali we wtorek (11.05) do prezydenta miasta o wykorzystanie unijnych pieniędzy m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W ich ocenie, miasto złożyło bardzo mało wniosków. "Każda potencjalna złotówka jest dla nas na wagę złota" - napisali w apelu.
Białostoccy radni PiS proponują obniżkę podatku od nieruchomości w mieście, do poziomu stawek sprzed kilku lat. W ich ocenie, budżet Białegostoku by nie ucierpiał, bo planowane inwestycje można byłoby zrealizować ze środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Sejm przyjął we wtorek (4.05) ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu.