Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach otwarto wystawę "Andrzej Strumiłło - Człowiek - Przestrzeń"
W Galerii Stara Łaźnia w Suwałkach otwarto w piątek (14.05) wystawę "Andrzej Strumiłło - Człowiek - Przestrzeń". Znalazło się na niej w sumie 200 eksponatów autorstwa wybitnego artysty, który zmarł w ubiegłym roku w wieku 92 lat.
Ekspozycja pt. "Andrzej Strumiłło - Człowiek - Przestrzeń" prezentuje dzieła z bogatego dorobku twórczego tego wybitnego artysty i ogromnej liczby dyscyplin, które uprawiał takie jak: malarstwo, rysunek, fotografię i rzeźbę.
Jak informuje organizator wystawy - Suwalski Ośrodek Kultury - założeniem artystycznym wystawy jest prezentacja zróżnicowanych cech twórczości Andrzeja Strumiłły. Wśród wielu eksponatów są także takie, które dotąd nie były prezentowane w Suwałkach. Prace pochodzą z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych spadkobierców artysty.
Wystawę uzupełnia katalog, plansze przedstawiające odręczne notatki i szkice artysty, pamiątki oraz pokazy cyfrowe.
Wernisaż wystawy pierwotnie planowano na 9 kwietnia tego roku, w pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Strumiłły, ale z uwagi na obostrzenia sanitarne przeniesiono go na maj. Ekspozycja będzie czynna do września tego roku.
Związany z Suwalszczyzną prof. Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 roku przeprowadził się do Maćkowej Rudy nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, gdzie mieszkał do śmierci - 9 kwietnia ubiegłego roku. Uprawiał wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Był także podróżnikiem.
Profesor Strumiłło był honorowym obywatelem Suwałk. Od kilkunastu lat w tym mieście działa Centrum Sztuki Współczesnej - Galerii Andrzeja Strumiłły, gdzie znajduje się dorobek artysty. Obecnie mieści się ono w zabytkowym obiekcie Starej Łaźni.