"Pod koniec swojego życia zaczął dążyć do syntezy, nie tylko różnych dziedzin sztuki, ale życia i sztuki, życio-tworzenia, życio-malowania, życio-pisania" - tak o zmarłym w kwietniu profesorze Andrzeju Strumille mówi szef Ośrodka "Pogranicze", pisarz, wykładowca Krzysztof Czyżewski.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Pod koniec swojego życia zaczął dążyć do syntezy, nie tylko różnych dziedzin sztuki, ale życia i sztuki, życio-tworzenia, życio-malowania, życio-pisania" - tak o zmarłym w kwietniu profesorze Andrzeju Strumille mówi szef Ośrodka "Pogranicze", pisarz, wykładowca Krzysztof Czyżewski.
Andrzej Strumiłło malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz, scenograf dożył sędziwego wieku - 93 lat.
Był profesorem kontraktowym krakowskiej ASP, a także kierownikiem pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Od lat mieszkał w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. Był Honorowym Obywatelem Suwałk i Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego.
Profesora Andrzeja Strumiłłę w rozmowie z Andrzejem Bajguzem wspominał Krzysztof Czyżewski. Przypomnijmy, że urna z prochami Andrzeja Strumiłły spoczęła w grobie na cmentarzu w Magdalenowie nad Wigrami.
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz