Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 170 wymienionych kotłów w powiecie augustowskim w 2020 roku - efekt programu "Czyste Powietrze"
200 złożonych wniosków oraz 174 wymienione kotły - to podsumowanie działania programu „Czyste Powietrze” w powiecie augustowskim w 2020 roku.
W Augustowie punkt konsultacyjny działa od marca 2019 roku. Efekty programu na Augustowszczyźnie przedstawiono na piątkowej (14.05) konferencji prasowej.
Czyste Powietrze to wielka wartość, to zdrowe życie. Trzeba o nie dbać. Temu ma służyć program, na który rząd przeznaczył ogromną kwotę, aż 103 miliardy złotych na jedną dekadę. Powiat augustowski wygląda dobrze na tle innych powiatów w województwie. Jest na czwartym miejscu z czternastu samorządów jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców na jeden złożony wniosek. To jest dobra pozycja. Myślę, że ona będzie jeszcze lepsza przy zintensyfikowaniu działań w najbliższym roku - mówił poseł na sejm Jarosław Zieliński.
- Do 1989 roku Augustów był w bardzo kiepskiej sytuacji jeśli chodzi o kanalizację miejską i o odprowadzanie ścieków. Wszystko to zostało zrobione i dziś jest ten program, który wspiera działania mieszkańców o to, byśmy żyli w lepszym środowisku. To jest bardzo ważne. To wsparcie odniosło w naszym powiecie swoisty sukces – mówił wicestarosta Dariusz Szkiłądź.
Tutaj mamy 200 złożonych wniosków i wypłacone ponad 3 miliony złotych. Te inwestycje pozwolą na ograniczenie produkcji dwutlenku węgla o blisko 1000 ton rocznie. Wierzymy, że program „Czyste Powietrze” rozwinie się jeszcze bardziej. Widzimy tę dynamikę w 2021 roku. Dochodzi przede wszystkim komponent bankowy, więc ta dostępność będzie ogromna. W lipcu otwieramy 3,5 tysiąca nowych okienek w całej Polsce - mówi prezes zarządu WFOŚiGW w Białymstoku Maciej Borzyszkowski.
W samym Augustowie w ubiegłym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” wymieniono 80 pieców. Beneficjentom wypłacono prawie 1,35 miliona złotych.