Radio Białystok | Wiadomości | Ponad połowa podlaskich gmin nie będzie mieć punktów konsultacyjnych programu "Czyste Powietrze"
autor: Michał Buraczewski
W większości podlaskich gmin na razie nie będzie punktów konsultacyjnych rządowego programu walki ze smogiem "Czyste Powietrze".
Samorządy mogą zawierać porozumienia w tej sprawie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Jak mówi koordynator "Czystego Powietrza" w Podlaskiem Adam Pućko, na 118 gmin w regionie - do programu nie przystąpiła nawet połowa.
Na dzień dzisiejszy mamy podpisane 34 porozumienia, niemniej jednak w kolejce do podpisania kolejnych 12 gmin, które w ostatnich dniach złożyły prośbę o zawarcie takiego porozumienia - dodaje.
Przystąpienie do programu "Czyste Powietrze" oznacza korzyści zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców - twierdzi Adam Pućko.
Po pierwsze - mieszkańcy mieliby dostęp do punktu konsultacyjnego w samorządzie, po drugie samorząd uzyskałby dodatkowe profity finansowe z tego tytułu. To kwota 50 złotych za wydanie zaświadczenia o podwyższonych dochodach oraz drugie 50 złotych za przyjęcie wniosku na podwyższony poziom dofinansowania, jednak to się niedługo zmieni - te kwoty będą większe. Plus dodatkowo dochodzi ta kwota 30 tysięcy potrzebna na otwarcie punktu konsultacyjnego - dodaje.
Mieszkańcy, którzy chcą otrzymać rządowe dotacje na termomodernizację domu znajdą wszelkie informacje na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl.
Z dofinansowaniem z tego programu w Podlaskiem zlikwidowano do tej pory ponad 3,5 tysiąca "kopciuchów".
Walka ze smogiem nie jest priorytetem władz wielu polskich samorządów, a wśród nich - Białegostoku. Wskazują na to autorzy najnowszego raportu "Polskiego Alarmu Smogowego".
Na COVID-19 zmarłoby mniej osób, gdyby nie było smogu. Na łamach czasopisma "Cardiovascular Research" naukowcy z Moguncji alarmują, że smog zwiększa liczbę śmiertelnych przypadków COVID-19.
To jedyne takie miejsce w powiecie kolneńskim - w gminie Stawiski działa punkt konsultacyjny programu "Czyste Powietrze".
Zainteresowani programem "Czyste Powietrze" będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji i złożenia wniosku o dofinansowanie na wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Kolejne podlaskie gminy podpisały porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, by w swoich siedzibach utworzyć punkty informacyjne programu.
Będzie można łatwiej dostać dofinansowanie do wymiany pieców grzewczych na mniej emisyjne oraz na termomodernizację prywatnych domów.