Radio Białystok | Wiadomości | Nowy mural w Białymstoku. Maria Skłodowska-Curie spogląda na uczniów
W Białymstoku pojawił się nowy mural. Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 15 namalowano postać Marii Skłodowskiej-Curie.
Dwukrotna noblistka jest patronką tej szkoły - mówi dyrektor placówki - Alicja Sitko i dodaje, że dlatego nie było problemu z wyborem postaci na malowidło.
Maria Skłodowska-Curie towarzyszy nam od wielu, wielu lat i jesteśmy dumni z tej patronki. Na muralu jest przedstawiona w pracowni, a oprócz wizerunku Marii Skłodowskiej-Curie wplątaliśmy też bardzo symboliczny napis: Razem po wiedzę. Chodzi o to, że jest jedyną kobietą, która dwukrotnie dostała nagrodę Nobla i jest naszym przewodnikiem w poszukiwaniu wiedzy - mówi Alicja Sitko.
W tym roku Szkoła Podstawowa nr 15 w Białymstoku obchodzi 100. rocznicę powstania. To z tej okazji powstał mural. Pierwsza siedziba tej placówki mieściła się przy dzisiejszej ulicy Lipowej, a od lat 70. znajduje się przy ul. Broniewskiego.
Dyrektor Alicja Sitko mówi, że w podstawówce uczy się kilkuset uczniów. Od kilku lat w szkole są też oddziały przedszkolne, dlatego nauczyciele zajmują się opieką dzieci w wieku od lat 3 do 15.
Główne obchody 100-lecia szkoły zaplanowano na 20 maja. Wtedy mural z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie będzie oficjalnie odsłonięty.
Lubiany przez białostoczan mural "Wyślij pocztówkę do babci" może zniknąć z wieżowca przy ulicy Skłodowskiej nawet na dwa lata. Tyle może potrwać remont budynku, związany z koniecznym dociepleniem, a to jest równoznaczne z zakryciem malowidła. Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wydał w tej sprawie oświadczenie.
Pierwszy mural w Kolnie ma powstać w centrum miasta. Na ścianie budynku przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Sobieskiego będziemy mogli zobaczyć najsłynniejszego mieszkańca Kolna.
Z pandemicznych spacerów po mieście najpierw powstawały spontaniczne zdjęcia i wpisy na profilu Facebookowym, a po pewnym czasie zrodził się pomysł na książkę "Podlasie muralami stoi".
Podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mońkach pod okiem artysty - grafika Wiktora Klimaszewskiego malują mural. To metafora pomocy: prezent podawany z rąk do rąk. I nie chodzi tu tylko o pomoc materialną, ale też o integrację.
Malowidło znajduje się na ścianie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
Promocji tradycyjnego tkactwa i kultury ludowej ma służyć mural, który powstał na ścianie jednego z wieżowców w centrum Białegostoku. Mural to wzór tkaniny dwuosnowowej przedstawiającej scenki rodzajowe z życia wsi.
To podtrzymywanie lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego. Tak o odsłoniętym w środę (11.11) w Lipsku muralu mówią jego pomysłodawcy.