Radio Białystok | Wiadomości | Gdy wynik testu na obecność COVID-19 jest negatywny, kwarantanna powinna być zdjęta - nie zawsze tak się dzieje

Gdy wynik testu na obecność COVID-19 jest negatywny, kwarantanna powinna być zdjęta - nie zawsze tak się dzieje

autor: Renata Reda

26.04.2021, 13:58, akt. 14:24

Samo skierowanie na test na obecność koronawirusa oznacza kwarantannę. Powinna być ona automatycznie zdjęta, gdy wynik badania jest negatywny. Zdarza się jednak, że tak się nie dzieje i mogą pojawić się kłopoty, o czym przekonał się jeden z naszych słuchaczy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Mogą pojawić się kłopoty z automatycznym zdjęciem kwarantanny - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przed powrotem do pracy w przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa warto sprawdzić czy nie mamy już kwarantanny. Jeśli bowiem złamiemy zakaz opuszczania domu, możemy dostać mandat.

Wprawdzie brak zakażenia powinien automatycznie kończyć kwarantannę, ale zdarza się jednak, że tak się nie dzieje.

Nasz słuchacz i jego żona mieli kwarantannę w momencie gdy dostali skierowania na testy. Jednak następnego dnia okazało się, że małżonkowie nie są zakażeni koronawirusem. Wrócili więc do pracy w przekonaniu, że  nie mają już kwarantanny.

- Myślałem, że kwarantanna jest  automatycznie zniesiona. Zadzwoniłem do swojego zakładu pracy, że będę chodził do pracy. Następnego dnia otrzymałem informację z działu kadr,  że w systemie wciąż figuruję jako osoba na kwarantannie - mówi słuchacz. 

Małżonkowie dzwonili między innymi do sanepidu, który ostatecznie zdjął im kwarantannę, ale dopiero kolejnego dnia.

- Żonie pani w sanepidzie powiedziała, że faktycznie jest jakaś usterka systemu, że niektórzy mają znoszoną tę kwarantannę automatycznie, a niektórzy nie. I kontrolowały nas w policja i wojska obrony terytorialnej i teraz zastanawiamy się czy nie trafi do nas mandat czy jakaś decyzja administracyjna za to, że złamaliśmy kwarantannę na której już de facto nie powinniśmy być - mówi słuchacz.

Rzecznik podlaskich policjantów podinspektor Tomasz Krupa podkreśla, że każda sprawa wyjaśniana jest indywidualnie.

- W tych sytuacjach wszczynane są czynności wyjaśniające. Mają pokazać, czy istnieją podstawy ku temu, żeby skierować wniosek o ukaranie do sądu - wyjaśnia Tomasz Krupa.

Podinspektor Tomasz Krupa dodaje, że dziennie podlascy policjanci sprawdzają kilka tysięcy osób przebywających na kwarantannie. W kilku przypadkach zdarza się, że we wskazanym miejscu danej osoby nie zastają.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zmiana zasad kwarantanny po powrocie z zagranicy

29.03.2021, 16:30

Dla przybywających ze strefy Schengen obowiązkowa kwarantanna; zwalnia test negatywny nie starszy niż 48 godzin; przybywających do Polski ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.


prof. Robert Flisiak

4.03.2021, 07:40

- Gdyby ktoś powiedział rok temu, że będziemy się cieszyć, gdy będzie poniżej 10 000 zachorowań dziennie, to chyba nikt by nie uwierzył.


Zakaz stosowania przyłbic i szalików do zakrywania ust i nosa

27.02.2021, 06:55

Od soboty (27.02) obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic - poinformował w środę (24.02) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok