Radio Białystok | Wiadomości | W wielu miejscach w regionie są wolne terminy na szczepienie przeciwko COVID-19 na najbliższe dni
Od piątku (24.04) na szczepienie przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby urodzone w 1972 roku, w kolejnych dniach będą to coraz młodsze roczniki.
Wcześniejszy termin mogą też wybrać osoby po 40 roku życia, które do marca w internecie zadeklarowały chęć zaszczepienia się.
???? Od dziś, 23 kwietnia trwa rejestracja osób z rocznika 1️⃣9️⃣7️⃣2️⃣
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 23, 2021
Zarejestruj się na szczepienie przeciw #COVID19. ????#SzczepimySię
Więcej ???? https://t.co/80u1RlAqNw
pic.twitter.com/RgHKcqiS1J
Do tej pory osoby po czterdziestce były zapisywane na szczepienie po 11 maja. Tymczasem w wielu miejscach w regionie są wolne terminy na najbliższe dni.
Zamiast czekać na szczepienie, które ma być za kilka tygodni, warto zadzwonić do kilku innych placówek, bo może znajdziemy wcześniejszy termin. Na przykład wiele niezarezerwowanych jeszcze miejsc jest w szpitalu miejskim w Białymstoku - mówi koordynator do spraw szczepień w tej placówce Michalina Krakowiak.
Na przyszły tydzień mamy jeszcze 75 wolnych miejsc na szczepionkę firmy Moderna oraz 110 miejsc na Pfizera. Proszę dzwonić do naszej rejestracji lub na ogólnopolską infolinię i rezerwować miejsca - mówi Michalina Krakowiak.
Jak zostanie szczepionka, chętni też mogą się zaszczepić
W wielu punktach w regionie można zaszczepić się, nawet gdy nie jesteśmy jeszcze zarejestrowani. Z różnych powodów na umówioną wizytę nie przychodzi bowiem nawet kilka procent pacjentów. By nie zmarnowała się żadna dawka preparatu, inni chętni taką szczepionkę mogą dostać.
Bardzo krótko czeka się na zastrzyk w punkcie szczepień powszechnych w Siemiatyczach. W Podlaskiem działa na razie jeden taki punkt w ramach ogólnokrajowego pilotażu.
W tym tygodniu zaszczepionych tam będzie tysiąc osób. Preparaty dotarły już na kolejne dni - mówi dyrektor siemiatyckiego szpitala Andrzej Szewczuk.
Dotarła do nas kolejna partia - 1 000 sztuk, jeśli chodzi o punkt masowy. Do innych punktów, które mamy przy szpitalu, zostało zamówionych prawie 1 000 szczepionek. Będą to szczepionki firmy Moderna i Pfizer. Rejestrują się osoby nawet z Krakowa, Gdańska, Bielska-Białej -mówi Andrzej Szewczuk.
W Podlaskiem ma być 29 punktów szczepień powszechnych przeciwko COVID-19. Jeszcze nie wiadomo, kiedy zaczną działać, uzależnione to jest od dostaw szczepionek.
Na razie też przygotowanie punktów szczepień powszechnych sprawdza NFZ, który w naszym regionie do tej pory zaakceptował 2/3 z nich. W samym Białymstoku ma powstać 5 takich miejsc, 3 tworzą władze miasta a 2 samorząd województwa.