Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku będzie miejski rzecznik praw ucznia
Ma wspierać młodzież i szkoły - w Białymstoku będzie miejski rzecznik praw ucznia. Z taką inicjatywą wystąpiła młodzieżowa rada miasta, a urzędnicy zgodzili się na realizację ich pomysłu.
- Chcemy, by była to osoba niezależna, która będzie nas wspierać. Oczywiście takie stanowisko istnieje w wielu szkołach, ale zazwyczaj jest to nauczyciel, a nam zależy na podkreśleniu niezależności, aby ta osoba w wypadku zaistnienia konfliktu na linii: uczeń - nauczyciel, bądź uczeń - dyrekcja, była spoza szkoły i była obiektywna - mówi przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Dominika Łapińska.
Jak poinformowała we wtorek (20.04) przewodnicząca Komisji Edukacji i Wychowania - radna Joanna Misiuk, która pomaga młodzieży w realizacji tego pomysłu: "trwają teraz formalności nad powołaniem takiej osoby; zależy mi na tym, aby była to osoba, która w przypadku wystąpienia konfliktów będzie je łagodziła, będzie wpierała młodzież i szkoły, ale nie chodzi o to, by była to osoba, która niezależnie od całej sytuacji stanie tylko i wyłącznie po jednej stronie".
Młodzieżowi radni przeprowadzili ankietę, w której pytali m.in. czy w Białymstoku potrzebny jest miejski rzecznik praw ucznia. Wzięło w niej udział ponad 600 uczniów. 92 procent poparło ten pomysł.
Zajęcia wyrównawcze, dodatkowe lekcje wychowania fizycznego, pomoc psychologiczna i okulistyczna - to pomysły resortu edukacji na wsparcie uczniów po powrocie do nauki w szkołach.
Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.
Konserwatywni, wręcz zacofani, często niesprawiedliwi i zafiksowani na punkcie swoich przedmiotów - to najczęstsze zarzuty uczniów wobec nauczycieli. Jak zbudować dobre relacje?