Radio Białystok | Wiadomości | Jak pomóc uczniom w powrocie do szkół? Ministerstwo przygotowuje wsparcie
Zajęcia wyrównawcze, dodatkowe lekcje wychowania fizycznego, pomoc psychologiczna i okulistyczna - to pomysły resortu edukacji na wsparcie uczniów po powrocie do nauki w szkołach.
Dodatkowe zajęcia dla chętnych
Jak mówi wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, młodzież będzie potrzebowała celowanej pomocy, bo po prawie siedmiu miesiącach nauki zdalnej widać będzie nie tylko braki w edukacji, ale i problemy zdrowotne.
Wiceminister wylicza, że tam, gdzie będzie taka potrzeba, uczniowie otrzymają wsparcie psychologiczne. Trzeba też zadbać o ich wzrok, a także o kondycje fizyczną - stąd dodatkowe lekcje wf-u.
To wszystko raczej w przyszłym roku szkolnym, natomiast tuż po powrocie do szkół dla chętnych mają być organizowane dodatkowe zajęcia wyrównawcze. Jak zaznacza Dariusz Piontkowski, dodatkowe zajęcia nie będą obowiązkowe. - Będą to zajęcia dla osób chętnych i tylko dla tych szkół, które będą chciały je zorganizować - zwraca uwagę wiceminister.
Frustracja młodzieży
Coraz więcej uczniów deklaruje, że nie chce już wracać do stacjonarnej szkoły - zauważa pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Białymstoku Iwona Lubińska. Dodaje, że przekaz o dodatkowych zajęciach wywołuje w uczniach jeszcze większą frustrację, bo słysząc to, dowiadują się, że po powrocie do szkół czeka ich więcej pracy, której dodatkowo będą się przyglądali psychologowie. Jak mówi, młodzież teraz potrzebuje wsparcia i zapewnienia, że do normalnej nauki będą wdrażani powoli.
Coraz mniejsza motywacja do nauki
Sami uczniowie podstawówek, z którymi rozmawialiśmy, zwracają uwagę, że coraz mniej ich kolegów i koleżanek chce powrotu do tradycyjnej nauki, a zapowiedź dodatkowego obciążenia uznają za krzywdzące. Chcieliby na przykład utrzymania skróconych do pół godziny lekcji i dodatkowych zajęć tylko dla chętnych. Z drugiej strony przyznają, że wielu z nich w trakcie edukacji zdalnej znacznie opuściło się w nauce i coraz bardziej brakuje im motywacji do osiągania dobrych wyników.
Na razie wciąż nie wiadomo, kiedy uczniowie powrócą do szkolnych ławek, choć bardzo prawdopodobny jest scenariusz, że ci z najstarszych klas w tym roku szkolnym pozostaną w domach. Na początku maja rozpoczynają się matury, a pod koniec maja egzaminy kończące szkołę podstawową.