Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski podpisał porozumienie o współpracy z 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej
Ma to ułatwić korzystanie z pomocy terytorialsów m.in. podczas walki z pandemią koronawirusa. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Sławomir Kocanowski podpisali porozumienie o współpracy.
Chodzi w szczególności o wymianę informacji na temat występujących w regionie różnych sytuacji kryzysowych (katastrof naturalnych, klęsk żywiołowych) i prowadzenia działań, by im zapobiegać lub je zwalczać.
Wojewoda Bohdan Paszkowski przypomniał, że praktyczna współpraca pomiędzy urzędem wojewódzkim a 1. PBOT ma miejsce od początku powstania Wojsk Obrony Terytorialnej w 2016 r. Podpisywana umowa jest "poświadczeniem" tej współpracy i podniesieniem jej - jak mówił - na "nieco wyższy poziom", nadaje tej współpracy "instytucjonalny" wymiar.
Wojewoda przypomniał, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej na co dzień uczestniczą np. w wielu działaniach w regionie związanych - w ciągu ostatniego roku - z niesieniem różnej pomocy w walce z pandemią koronawirusa i za te działania dziękował. Przypomniał, że pomagają w dostarczaniu do jednostek ochrony zdrowia dużych ilości środków ochrony osobistej czy płynów do dezynfekcji, pomagają w funkcjonowaniu punktów szczepień, dowożą kombatantów na szczepienia, wspomagają prace sanepidu, pogotowia ratunkowego, urzędu wojewódzkiego, pomagają w kontrolowaniu przestrzegania przepisów dotyczących kwarantanny, dostarczali do szpitali sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych. W tych działaniach w regionie bierze udział ok. 230-240 terytorialsów.
Pomagają oni także np. przy dostarczaniu żywności seniorom, ale też np. przed rokiem pomagali w akcji gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Cieszymy się, że ta współpraca jest bardzo dobra, że Wojska Obrony Terytorialnej działają na wielu płaszczyznach naszego współdziałania, że tak mocno i tak istotnie wspierają nas w tym szczególnym okresie, który przeżywamy już od ponad roku, a mianowicie w okresie pandemii, która w naszym kraju, na całym świecie, tak ogranicza nasze życie społeczno-gospodarcze, takie nowe wyzwania nam stwarza" - mówił wojewoda Paszkowski.
Wojewoda poinformował, że na mocy porozumienia będą np. powoływane służby łącznikowe ze strony i urzędu wojewódzkiego i 1. PBOT, by można było najpierw zaplanować metody działania, a potem te działania realizować.
Dowódca 1. PBOT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", płk Sławomir Kocanowski, przypomniał, że żołnierze tej brygady brali także udział w usuwaniu skutków gradobicia, pomagają w zwalczaniu wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń). Przypomniał, że WOT na stałe uczestniczą w pracach wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego. Dodał, że PBOT dysponuje zespołami wsparcia, które mogą jeździć w konkretne miejsca, jeśli dana sytuacja tego wymaga.
- Miejmy nadzieję, że to porozumienie da nam większą możliwość wsparcia lokalnej społeczności - dodał Kocanowski.