Radio Białystok | Wiadomości | Tunele przy ul. Hetmańskiej w Białymstoku w ewidencji zabytków [zdjęcia]
Były ważną częścią trasy łączącej Białystok z Jeżewem. Tunele drogowe przy ul. Hetmańskiej w Białymstoku trafiły do wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Tunele te to obiekty z początku XX wieku - mówi podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
- Jest to ważny obiekt z punktu widzenia konserwatorskiego, ponieważ powstał w początkach wieku XX jako część budowy strategicznej magistrali łączącej Białystok z pobliskim Jeżewem. Mapa już z 1907 roku potwierdza istnienie tych tuneli - informuje prof. Małgorzata Dajnowicz.
Podlaska konserwator dodaje, że tunele mają dużą wartość historyczną jako zabytek, bo ukazują rozwój komunikacyjny Białegostoku.
- Tunele te świadczą o połączeniach drogowych i kolejowych właśnie z początku XX wieku. Ich wartości historyczne związane są z rozwojem komunikacyjnym miasta, ukazują pewien etap w rozwoju technik inżynieryjnych i planowania urbanistycznego. Wciąż zachowują walory jeszcze przypominające początek wieku XX. Mają bardzo dużą wartość historyczną i naukową - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.
Obecnie tunele drogowe przy ul. Hetmańskiej nie są użytkowane. Cały ruch drogowy odbywa się przez sąsiedni tunel im. gen. Emila Augusta Fieldorfa "Nila".
Remont trzech białostockich zabytków, które nie są w zasobach gminy, będzie dofinansowany z budżetu miasta.
Chcą uratować od zezłomowania ostatniego białostockiego Ikarusa. Działacze Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej zbierają pieniądze na wykupienie autobusu, który jeszcze w ubiegłym roku jeździł po Białymstoku.
To jedna z największych inwestycji w mieście, która kosztowała ponad 11 mln zł. Zakończył się remont kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie.
To specyfika tej wystawy – zadebiutowała rok temu w okresie Wielkiego Postu w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, teraz – w takim samym czasie – prezentowana jest od 8 marca w Muzeum Diecezjalnym w Łomży.
By chronić zabytkowe Kruszyniany w Podlaskiem mógłby powstać nowy park krajobrazowy dorzecza Świsłoczy. Władze województwa rozmawiają na ten temat z włodarzami trzech gmin: Krynki, Gródek i Michałowo.
Pieniądze będzie można wydać m.in. na prace konserwatorskie lub budowlane. Rekordową liczbę prawie 90 wniosków o dotację na ratowanie zabytków złożono do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.
Zabytkowy meczet w Bohonikach przejdzie renowację. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach otrzymała unijną dotację na remont, m.in. wymianę drewnianej elewacji, a także konserwację gontowego dachu.
Wcześniej była tam m.in. stara plebania - w przyszłości ma to być miejsce spotkań lokalnej społeczności. Zabytkowy tak zwany Dom Staromiejski w Supraślu odzyskuje dawny blask.
Historyczne miejsca w Supraślu, gdzie deweloperzy chcą budować osiedla mieszkaniowe - mogą być lepiej chronione. Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz planuje wpisać do rejestru budynki po dawnych fabrykach.
Ponad 100 lat temu były to jedne z najważniejszych obiektów fabrycznych Białegostoku.
To pierwszy taki przypadek w naszym regionie.