Radio Białystok | Wiadomości | Internet pełen jest fake newsów, a ostatnio też tak zwanych deep fake'ów
Prima aprilis - to dzień, kiedy wielu informacji nie traktujemy poważnie. Internet pełen jest fake newsów, a ostatnio też tak zwanych deep fake'ów - głębokich fałszywek.
Słynne przykłady to stworzony komputerowo wizerunek byłego amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy opowiadającego absurdy czy aktor Tom Cruise, pokazujący sztuczki w nagraniu, w którym w rzeczywistości nie wziął udziału.
- Z powodu sztucznej inteligencji coraz trudniej jest odróżnić fikcję od prawdy. Nasza postawa krytyczna jest dziś jedyna receptą na bezpieczeństwo w świecie wirtualnym. Jeśli mamy wątpliwość czy dana informacja jest prawdziwa, postarajmy się ją zweryfikować w kilku źródłach i sprawdzić kto ją tworzy - zwraca uwagę ekspert ds. cyfryzacji Maciej Kawecki.
Pamiętajmy, że jeżeli jakąś treść tworzy podmiot anonimowy, taka anonimowość oznacza brak odpowiedzialności. Nie dawajmy wiary w treści tworzone przez boty trolle czy konta fikcyjne w serwisach społecznościowych. Maciej Kawecki podkreśla, że konieczne jest też włączenie do podstawy programowej w szkołach nauki o nowych mediach, by już najmłodsi zdobywali wiedzę jak rozróżniać prawdziwe informacje od fake newsów i deep fake'ów.
- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.
Jak poradzić sobie z zalewającymi nas w internecie, mediach fake newsami? Mini dokument na ten temat stworzyło Stowarzyszenie Edukacji Filmowej z Bielska Podlaskiego.