Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku trudno jest o uzyskanie pozwolenia na budowę - twierdzą architekci

W Białymstoku trudno jest o uzyskanie pozwolenia na budowę - twierdzą architekci

autor: Katarzyna Kozłowska

29.03.2021, 07:19, akt. 12:35

Architekci narzekają na trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę w Białymstoku. Twierdzą, że pracownicy Departamentu Architektury Urzędu Miejskiego w Białymstoku zmuszają ich do wielokrotnego poprawiania projektów, co wydłuża całą procedurę.

źródło: pexels.com
źródło: pexels.com


0:00
0:00
Architekci narzekają na trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę w Białymstoku - relacja Katarzyny Kozłowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zdaniem architektów urzędnicy nie powinni również tak szczegółowo wnikać w projekt i powoływać się na niezrozumiale interpretacje wymagań.

Pracowników urzędu broni wiceprezydent Białegostoku Adam Musiuk, który z kolei wytyka architektom nieznajomość przepisów i zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Wiceprezydent, który nadzoruje departament architektury twierdzi też, że zwykle w Białymstoku pozwolenia wydawane są w terminie, czyli w ciągu 65 dni.

Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w roku sprzed pandemii w Białymstoku wydano w terminie (czyli w ciągu 60 dni) 15 proc. pozwoleń na budowę mieszkań, podczas gdy np. w Lublinie to 40 proc., Olsztynie 65 proc., a w Poznaniu czy Bydgoszczy wszystkie.

W ubiegłym roku departament architektury urzędu miejskiego największego miasta w regionie wydał 988 pozwoleń na budowę . Dla porównania, Wydział Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku trzy razy tyle, z tym że w urzędzie miejskim pracują przy tym 22 osoby, a w powiatowym 17.

Podlascy architekci interweniowali w tej sprawie do władz miasta, ale bezskutecznie. Teraz ponawiają swój apel o zajęcie się tą sprawą, bo - jak przekonują - Białystok traci przez to inwestorów.

Więcej na ten temat w reportażu Katarzyny Kozłowskiej "Za pozwoleniem" dziś (29.03) o 17:15 i 22:15 na naszej antenie.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Za pozwoleniem" - reportaż Katarzyny Kozłowskiej

29.03.2021, 00:01

Jedni nazywają to strajkiem włoskim, inni ścieżką zdrowia. Tak rozpatrywanie wniosków o pozwolenie na budowę w Białymstoku oceniają architekci i inwestorzy.


Nasze mieszkania nie są dostosowane do obecnych "pandemicznych" potrzeb - podkreślają eksperci

12.03.2021, 11:59

Pandemia pokazała, że przestrzeń domów jest dziś często niedostosowana do naszych potrzeb - mówi autorka badań na ten temat - dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Instytutu Socjologii UwB.


Budynki po dawnych fabrykach w Supraślu mogą być lepiej chronione

10.01.2021, 06:44

Historyczne miejsca w Supraślu, gdzie deweloperzy chcą budować osiedla mieszkaniowe - mogą być lepiej chronione. Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz planuje wpisać do rejestru budynki po dawnych fabrykach.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok