Radio Białystok | Wiadomości | Nasze mieszkania nie są dostosowane do obecnych "pandemicznych" potrzeb - podkreślają eksperci
Pandemia pokazała, że przestrzeń domów jest dziś często niedostosowana do naszych potrzeb - mówi autorka badań na ten temat - dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Instytutu Socjologii UwB.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mieszkania stały się nieraz miejscem nauki, pracy, wypoczynku i uprawiania sportu. Sposobem oddzielenia przestrzeni pracy, od tej przestrzeni domowej, stały się zamknięte drzwi, czasem nawet na klucz, zwłaszcza gdy obok bawią się dzieci - zauważa Katarzyna Sztop-Rutkowska.
Oprócz tego ustawianie barykad często symbolicznych, przed sypialniami, które zmieniły się w biura na kilka godzin dziennie.
Wiele badanych osób zwracało też uwagę, że po raz pierwszy od dawna, zaczęło spędzać czas przy stole, nagle stół okazał się być meblem centralnym i odzyskiwał funkcje integracyjne - dodaje socjolożka.
Z kolei architektka wnętrz z Białegostoku Anna Marta Pawłowicz dodaje, że warto zadbać np. o ochronę przed słońcem w miejscu pracy na komputerze. Pomocne okażą się więc żaluzje, rolety. Jeśli przed nami perspektywa kilku i to tych gorących miesięcy pracy w domu, warto rozważyć założenie klimatyzacji.
Anna Marta Pawłowicz radzi też, by zaopatrzyć się w ergonomiczne, dostosowane do naszych potrzeb krzesła czy fotele do pracy przed komputerem.
Poszukują odpowiedzi na pytanie jak bardzo zmieniły się codzienne doświadczenia ludzi w czasach epidemii wirusa. Białostoccy socjologowie rozpoczęli projekt pod nazwą "Pandemia Stories PL".