Radio Białystok | Wiadomości | Język obcy w ostatnim dniu próbnych egzaminów ósmoklasisty [arkusz egzaminacyjny]
W piątek (19.03) punktualnie o 9:00 rozpoczął się ostatni dzień próbnych egzaminów ósmoklasisty organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Uczniowie napisali sprawdzian z języka obcego nowożytnego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Próbny egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy. Arkusze z zadaniami pobrało jednak prawie 90 proc.szkół podstawowych.
Egzamin z języka obcego trwał krócej niż z języka polskiego czy matematyki. Na wykonanie zadań uczniowie mieli 90 minut. Wśród zadań polecenia z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomości gramatyki i leksyki oraz zadanie sprawdzające umiejętność pisania.
Jak mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, w związku z przedłużającym się zdalnym nauczaniem, w tym roku na egzaminie z języka obcego było mniej zadań, niż w poprzednich latach. W ubiegłym roku można było otrzymać 60 punktów, w tym 55.
Ilość czasu jest taka sama, jak w latach poprzednich - mówi dyrektor CKE. Jak dodaje Marcin Smolik, ma być łatwiej niż w ubiegłych latach.
- Jest obniżony poziom jeśli chodzi o znajomość struktur gramatycznych, czy leksyki - mówi Marcin Smolik.
Najczęściej wybieranym językiem obcym wśród ósmoklasistów jest język angielski. Do egzaminu z tego języka przystąpi ponad 96 proc. uczniów. Z języka niemieckiego - 3 procent, a z pozostałych - włoskiego, francuskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego niespełna pół proc. uczniów.
To egzamin nieobowiązkowy, ale może być próbą generalną przed tym prawdziwym - uczniowie ósmych klas szkół podstawowych zdawali w czwartek (18.03) próbny egzamin z matematyki.
Ósmoklasiści - podobnie jak maturzyści - spotkali się w szkole na próbnych egzaminach po wielu miesiącach nauki zdalnej.
Stres był, ale uczniowie zgodnie podkreślali, że forma stacjonarna jest zdecydowanie lepsza niż zdalna.
Część podlaskich ósmoklasistów obawia się, że obniżenie wymagań na egzaminie podsumowującym osiem lat nauki może utrudnić im dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.