Radio Białystok | Wiadomości | Kolejny dzień próbnego egzaminu ósmoklasisty - uczniowie zdawali matematykę [arkusz egzaminacyjny]
To egzamin nieobowiązkowy, ale może być próbą generalną przed tym prawdziwym - uczniowie ósmych klas szkół podstawowych zdawali w czwartek (18.03) próbny egzamin z matematyki.
Około 90 proc. szkół podstawowych pobrało materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z matematyki z systemu informatycznego udostępnionego szkołom przez Centralną Komisje Egzaminacyjną oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki - poinformowało w czwartek (18.03) MEiN.
Czwartek jest drugim dniem trzydniowego próbnego egzaminu ósmoklasisty. W środę uczniowie klas ósmych szkół podstawowych pisali próbny egzamin z języka polskiego, w czwartek z matematyki, w piątek będą mieli próbny egzamin z języka obcego nowożytnego.
Próbne egzaminy przeprowadzane są stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział szkół i uczniów w nich jest dobrowolny.
CKE zaproponowała, by szkoły przeprowadziły je w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały je o 9:00.
Drugi dzień próbnego egzaminu ósmoklasisty za nami. Dziś uczniowie próbowali swoich sił w zadaniach z matematyki. Materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu z udostępnionego przez nas i Centralną Komisję Egzaminacyjną systemu informatycznego pobrało około 90 proc. szkół podstawowych w całym kraju - poinformowała w czwartek w komunikacie rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska.
Rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska zaznaczyła, że szkoły mogły również korzystać z materiałów z serwisów okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Szacujemy, że odsetek szkół, które przeprowadziły egzamin próbny jest jeszcze wyższy. W przypadku, kiedy szkoły zdecydowały się na przeprowadzenie egzaminu w formie zdalnej uczniowie pobierają arkusze samodzielnie ze stron internetowych CKE, OKE i MEiN - podała rzeczniczka.
Uczniowie zadowoleni z możliwości zdawania egzaminu w szkołach
- Dostajemy pozytywne sygnały od uczniów, że mają oni możliwość w trybie stacjonarnym (przy zachowaniu reżimu sanitarnego) spróbować swoich sił przed egzaminami majowymi. Wiemy, że wielu z nich korzystało z możliwości, które wprowadziliśmy, czyli konsultacji indywidualnych z nauczycielami, aby odpowiednio przygotować się do egzaminu próbnego - wskazała Anna Ostrowska.
- Dyrektorzy szkół podkreślają, że forma stacjonarna egzaminów jest niezwykle ważna dla dzieci, aby mogły przekonać się jak będzie wyglądał rzeczywisty egzamin w maju - dodała.
Przypomniała, że MEiN wspólnie z CKE, Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia przygotowało dla dyrektorów szkół szczegółowe wytyczne sanitarne dotyczące egzaminów.
Prawdziwy egzamin ósmoklasiści zdawać będą od 25 do 27maja.