Radio Białystok | Wiadomości | Szefowa EMA: nie ma wskazań, że szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi
Szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała we wtorek (16.03), że obecnie nie ma wskazań, iż szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi. Dodała, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa, niż w przypadku całej populacji.
"Korzyści z przyjęcia szczepionki są wyższe, niż związane z tym ryzyko"
Cooke zapewniła, że EMA bada wszystkie zgłoszone przypadki stanów zakrzepowo-zatorowych i poinformuje o wynikach swoich badań.
Jeśli szczepione są miliony ludzi, to jest nieuchronne, że pojawiają się rzadkie i poważne incydenty chorób (...) po szczepieniu. Naszą rolą jest, aby zapewnić, że podejrzane reakcje są szybko analizowane, by odpowiedzieć na pytanie, czy to efekt uboczny szczepionki, czy koincydencja
- powiedziała szefowa EMA.
Wskazała, że EMA dalej uważa, iż korzyści z przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 są wyższe, niż związane z tym ryzyko.
Szefowa EMA: wszystkie szczepionki powodują efekty uboczne u podobnej liczby osób
Wszystkie szczepionki na COVID-19, które są obecnie stosowane, powodują efekty uboczne u podobnej liczby osób - oznajmiła we wtorek (16.03) na konferencji prasowej dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.
Przyglądamy się efektom ubocznym powodowanym przez wszystkie szczepionki. Aktualnie skupiamy uwagę (...) na AstraZenece, ale przypatrywaliśmy się liczbom związanym ze wszystkimi szczepionkami, które są w obiegu. Wydaje się, że są podobne liczby przychodzące z całego świata, ale to jest coś co będzie musiało zostać ocenione przez nasz komitet
- powiedziała.
Cooke odpowiadała na pytanie, czy jej instytucja ma informacje na temat zakrzepów powodowanych przez preparaty na COVID-19 firm BioNTech-Pfizer i Moderna.
Decyzja w sprawie wstrzymania szczepienia preparatem AstraZeneki należy do państw
Decyzja w sprawie wstrzymania szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem AstraZeneki należy do władz poszczególnych państw - oświadczyła we wtorek (16.03) na konferencji prasowej dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.
Decyzje podejmowane na poziomie państw narodowych opierają się na informacjach dostępnych na poziomie tych państw. Jest to prerogatywa tych państw, żeby tak robić. Naszym zadaniem jest skupienie się na naukowych aspektach. Ustaleniu, czy istnieje przyczynowy związek między szczepieniem, a wystąpieniem niepożądanych efektów
- oznajmiła Cooke.