Radio Białystok | Wiadomości | W Różanymstoku w budynku dawnego gimnazjum powstaną rodzinne domy dziecka
Mają tam być warsztaty terapii zajęciowej i rodzinne domy dziecka. W Różanymstoku rozpoczął się remont budynku dawnego gimnazjum.
Placówkę pod koniec ubiegłego roku władze gminy Dąbrowa Białostocka przekazały powiatowi sokólskiemu. Jak mówi starosta sokólski Piotr Rećko, w budynku mają docelowo powstać rodzinne domy dziecka i dzięki temu dzieci z regionu nie będą musiały wyjeżdżać do podobnych placówek poza powiatem.
Kluczowe z punktu widzenia powiatu sokólskiego jest to, żeby nasze dzieci, które decyzją sądu są zabierane z domów rodzinnych, po prostu nie wyjeżdżały z powiatu. W powiecie sokólskim mamy tylko jeden, dwunastoosobowy rodzinny dom dziecka. Wiemy, że to za mało. Zależy nam na pracy dzieci z rodzicami, żeby rodziny, które przeżywają problemy, mogły współpracować ze swoimi dziećmi, z psychologami, specjalistami. I żeby dzięki tej pracy dzieci później wracały do domu rodzinnego
- mówi starosta sokólski Piotr Rećko.
Starosta dodaje, że po remoncie, w placówce będzie mogło przebywać kilkadziesiąt dzieci.
Na razie w budynku po starym gimnazjum w Różanymstoku instalowane jest ogrzewanie podłogowe - potem kompleks będzie podzielony na domy rodzinne. Przy placówce ma być też wybudowany plac zabaw. Na razie nie wiadomo, kiedy zakończy się remont budynku - władze powiatu sokólskiego zabezpieczyły na ten cel 70 tys. złotych i starają się o pozyskanie dotacji na dalsze prace.
Przedszkolaki z gminy Zambrów mają szansę na rozpoczęcie po wakacjach zajęć we własnym budynku.
W dwunastu placówkach środowiskowych w Podlaskiem dzieci i młodzież mogą dostać bezpłatną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną - podał w piątek (05.03) w komunikacie podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Będą ogłaszane kolejne konkursy. Dzieci i młodzież do 18. roku życia - wraz z rodzicami - mogą się tam zgłaszać bez skierowania.
Blisko 3 tys. osób w Podlaskiem, w tym młodzież i ich opiekunowie, skorzysta z pieniędzy z ministerialnego programu wsparcia dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski podpisał w piątek (24.07) umowy w tej sprawie z samorządowcami.