Radio Białystok | Wiadomości | Europejskie Centrum Innowacji Cyfrowych chcą stworzyć podlascy przedsiębiorcy i uczelnie
Podlascy przedsiębiorcy i białostockie uczelnie chcą stworzyć Europejskie Centrum Innowacji Cyfrowych. Dzięki temu firmy z naszego regionu mogą stać się bardziej innowacyjne.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wspólny wniosek złożyły skupiające blisko 600 przedsiębiorców klastry Budowlany i Obróbki Metali wspierane przez Park Naukowo-Technologiczny w Białymstoku oraz dwie uczelnie: Uniwersytet w Białymstoku i Politechnikę Białostocką.
Jeśli takie centrum powstanie, to w jednym miejscu firmy będą mogły otrzymać kompleksowe wsparcie przy wdrażaniu najnowocześniejszych technologii cyfrowych
- mówi koordynator projektu prezes Klastra Obróbki Metalu Sebastian Rynkiewicz.
Na przykład firmy budowlane dostaną konkretną wiedzę jak wdrożyć cyfrowe rozwiązania, ale też będą mogły sprawdzić, czy to, co chcą wprowadzić jest dla nich opłacalne
- dodaje wiceprezes Polskiego Klastra Budowlanego Anna Moskwa.
Uniwersytet w Białymstoku oferuje z kolei kompetencje zwłaszcza z Uniwersyteckiego Centrum Obliczeniowego
- mówi dr Arkadiusz Niedźwiecki z UwB.
Uczelnia liczy na zwiększenie współpracy z biznesem i proponuje praktyczne podejście do nauki, świadcząc usługi przedsiębiorcom.
160 usług chce zaoferować firmom Politechnika Białostocka. Jak podkreśla prorektor Jarosław Szusta, jedną z nich jest budowa cyfrowych makiet, symulatorów i bliźniaków obiektów technicznych wraz z analizami numerycznymi. Jego zdaniem ma to ograniczyć koszty związane z produkcją i przyspieszy wdrażanie nowego produktu na rynek.
Podlascy przedsiębiorcy i naukowcy liczą na dofinansowanie projektu z unijnego programu Cyfrowa Europa.
W ciągu najbliższych 20-25 lat ponad połowa istniejących dziś profesji zniknie z powodu zmian technologicznych, a nawet 65% dzieci obecnie rozpoczynających naukę będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.
Nieznacznie poprawiają się nastroje podlaskich przedsiębiorców. Tak wynika z badania koniunktury gospodarczej w regionie przeprowadzonego przez Urząd Statystyczny w Białymstoku.
Prawie siedem tysięcy osób w województwie podlaskim dostało do tej pory dodatek solidarnościowy.