Radio Białystok | Wiadomości | Walka ze smogiem nie jest priorytetem samorządów, m.in. Białegostoku - ocenia PAS

Walka ze smogiem nie jest priorytetem samorządów, m.in. Białegostoku - ocenia PAS

autor: Michał Buraczewski

9.01.2021, 07:49, akt. 15:21

Walka ze smogiem nie jest priorytetem władz wielu polskich samorządów, a wśród nich - Białegostoku. Wskazują na to autorzy najnowszego raportu "Polskiego Alarmu Smogowego".

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Działacze tej społecznej inicjatywy przedstawiają statystyki dotyczące wymiany starych pieców na ekologiczne w miastach wojewódzkich. W zestawieniu uwzględniającym liczbę wymienionych kotłów w 2019 roku Białystok zajmuje przedostatnie miejsce.

W 2019 roku w Białymstoku udało się wymienić 62 kopciuchy na ekologiczne piece. Mniej - 41 - nowych kotłów zainstalowano tylko w Gorzowie Wielkopolskim. Dwucyfrowe wyniki odnotowano jeszcze w Zielonej Górze, Olsztynie i Rzeszowie. Absolutnym liderem jest Kraków, gdzie udało się wymienić blisko 4200 kotłów. Tam od września 2019 roku obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem.

Działacze "Polskiego Alarmu Smogowego" przyjrzeli się także kwotom, które wygospodarowały w swoich budżetach samorządy na dotacje do wymiany pieców. W tym zestawieniu Białystok zajmuje ostatnie miejsce, bo - według autorów raportu - władze miasta nie przeznaczyły na ten cel ani złotówki, a 62 piece udało się wymienić przy wsparciu rządowego programu "Czyste Powietrze". W przedostatnich - Kielcach - na dotacje do wymiany kotłów samorząd przeznaczył 180 tysięcy złotych. Władze Krakowa - lidera listy - wygospodarowały na to ponad 33,5 miliona złotych.

Urząd Miejski w Białymstoku przedstawił nam inne dane za 2019 rok. Wtedy urzędnicy w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji mieli udzielić dwóch dotacji wartych w sumie ponad 8,5 tysiąca złotych. Być może w kolejnym raporcie Białystok zajmie wyższe lokaty w zestawieniach, bo jak informuje magistrat - w minionym roku miejskich dotacji było trzynaście, a z unijnym dofinansowaniem udało się wymienić 225 pieców. W tym roku na dotacje z Programu Ograniczania Niskiej Emisji w budżecie zarezerwowano milion złotych.

Jak ustalili autorzy raportu Polskiego Alarmu Smogowego - w Białymstoku do wymiany kwalifikuje się ponad 9 tysięcy kopciuchów.


| red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Likwidacja pieców węglowych

7.01.2021, 12:28

Nowy plan rządu zakłada likwidację pieców do 2030 a na wsi dekadę później. Niska emisja jest bowiem źródłem największego smogu.


Eksperci alarmują - smog powoduje wiele chorób, zwiększa też liczbę śmiertelnych ofiar koronawirusa

7.12.2020, 17:12

Na COVID-19 zmarłoby mniej osób, gdyby nie było smogu. Na łamach czasopisma "Cardiovascular Research" naukowcy z Moguncji alarmują, że smog zwiększa liczbę śmiertelnych przypadków COVID-19.


Białostocka straż miejska przeprowadziła kilkaset kontroli czystości powietrza od początku sezonu

3.12.2020, 15:34

Białostocka Straż Miejska kontroluje czystość powietrza. Wykorzystuje do tego m.in. drona i smogobus.


Akcja "SMOG" - podlascy policjanci zatrzymali ponad 30 dowodów rejestracyjnych

20.02.2020, 15:23

Zatrzymano ponad 30 dowodów rejestracyjnych, a samochody skierowano na dodatkowe badania. To efekty akcji "SMOG", którą przeprowadzili podlascy policjanci.


Białostockim smogobusem wykonano już ponad 300 kontroli

24.01.2020, 15:30

To urządzenie do monitorowania jakości powietrza w mieście i skuteczniejszej walki z tym, którzy wrzucają do pieca to, czego wrzucać nie można.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok