Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 100 tys. szczepień wykonano w Podlaskiem
Ponad 97 tys. szczepień przeciw COVID-19 wykonano dotąd w Podlaskiem - wynika z informacji zamieszczonych w czwartek (25.02) przez Ministerstwo Zdrowia. W regionie ponad 32 tys. osób otrzymało drugą dawkę szczepionki.
Ministerstwo zamieszcza aktualne dane nt. szczepień na swojej stronie internetowej. Wynika z niej, że dotąd w regionie podano w sumie 97 100 dawek szczepionek, w tym drugą dawką zaszczepiono w sumie 32 113 osób.
Najwięcej szczepień w regionie wykonano w stolicy województwa, w Białymstoku, to blisko 41 tys. szczepień. Drugą dawką zaszczepiono ponad 14 tys. osób.
W innych dużych miast w regionie liczba podanych dawek szczepionki wynosi: w Suwałkach blisko 5 tys. (w tym drugą dawką zaszczepiono ponad 1,7 tys. osób), natomiast w Łomży podano ponad 5,6 tys. dawek szczepionki (w tym drugą dawką zaszczepiono blisko 2 tys. osób).
W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych ponad 12 tys. zakażeń koronawirusem w kraju. W Podlaskiem odnotowano 403 nowe zakażenia, 18 osób zmarło. W regionie wykonano ponad 1,4 tys. testów.
Są opóźnienia w dostawach szczepionek
To kolejny tydzień, gdy do wielu podlaskich punktów spóźniają się dostawy szczepionek na COVID-19. Z tego powodu w Szpitalu Miejskim w Białymstoku są kłopoty z podaniem drugiej dawki pracownikom służby zdrowia.
- W tym tygodniu na zabieg było umówionych 180 osób, a szczepionek Pfizera nie ma - mówi koordynator do spraw szczepień w tej placówce Michalina Krakowiak.
- Nie otrzymaliśmy żadnej. Na przyszły tydzień próbujemy złożyć zamówienie na 210, ale nie jesteśmy w stanie złożyć zamówienia, bo nam system odrzuca - mówi Michalina Krakowiak.
W Szpitalu Miejskim do zaszczepienia drugą dawką jest jeszcze ok. 230 osób. - Nie wszystkich udaje się poinformować, że zabieg jest odwołany - dodaje Michalina Krakowiak.
- Cały czas osoby przychodzą, denerwują się, że powinniśmy byli zabezpieczyć. My jako szpital nie zabezpieczamy drugiej dawki, robi to Agencja Rezerw Materiałowych z uwagi na specyfikację szczepionki i 120 godz. ważności w przechowywaniu od 2 do 8 st. Celsjusza - wyjaśnia Michalina Krakowiak.
Bez problemu natomiast odbywają się w Szpitalu Miejskim w Białymstoku szczepienia seniorów i nauczycieli. Większych problemów nie ma też w innych placówkach, choć zdarzają jedno-dwudniowe opóźnienia w dostawach.
Przychodnie też odczuwają opóźnienia w dostawach
Od miesiąca szczepieni są seniorzy powyżej 70. roku życia. Każdego tygodnia jednak wiele przychodni dostaje preparaty ze sporym opóźnieniem.
- Nie w każdym przypadku udaje się przełożyć termin wizyty i pacjenci czekają przed gabinetem - mówi lekarz rodzinny z Białegostoku Joanna Szeląg.
- Po raz kolejny mieliśmy przełożony termin dostawy, po czym okazało się, że nie wiemy, o której przyjadą szczepionki. A tym większy problem był, że mieliśmy umówionych innych pacjentów, w tym pacjenta covidowego, który miał przyjść na koniec pracy przychodni, więc do tej pory musieliśmy bezwzględnie zakończyć szczepienia, tak by nikt nie zdrowych seniorów nie zetknął się z pacjentem z covidem - mówi Joanna Szeląg.
Doktor Joanna Szeląg dodaje, że to kolejny tydzień, gdy szczepionki nie docierają zgodnie z umówionym terminem.
Pierwszą dawkę dostali nauczyciele w II LO w Białymstoku
Czwartek (25.02) to kolejny dzień szczepień m.in. nauczycieli. W Białymstoku nie wszyscy muszą jechać do punktu szczepień, bo te zorganizowano w ich szkołach. Tak jest na przykład w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, gdzie w czwartek pierwszą dawkę przyjęło ponad sto osób.
- Szczepienia to na ten moment jedyna szansa na powrót do normalności, do nauczania stacjonarnego, bo wszyscy za tym tęsknimy - mówi dyrektor placówki Dariusz Bossowski.
W II LO chęć zaszczepienia się zadeklarowało ponad 90 proc. pracowników, stąd pomysł, by punkt zorganizować w szkole. Dzięki temu - jak mówią nauczyciele, ale też personel medyczny, który prowadzi akcję, przy ponad 100 osobach, można to zrobić szybciej, bo w jednym dniu, a w przychodni trwałoby to przynajmniej dwa, a może i dłużej.
Szczepienia nauczycieli trwają od prawie dwóch tygodni (od 12.02). Na początku dotyczyły pedagogów najmłodszych klas podstawówek, przedszkoli i żłobków. Teraz akcja objęła już pozostałych, również nauczycieli akademickich.
W Podlaskiem zaszczepiono dotąd 65 tysięcy osób, w tym ponad 32 tysiące drugą dawką.