Radio Białystok | Wiadomości | Za nami Bieg Pamięci Sybiru - przez dwa tygodnie wzięło w nim udział 1500 osób
Półtora tysiąca osób wzięło udział w tegorocznym Biegu Pamięci Sybiru. Zakończył się on o północy, a z powodu pandemii przebiegał w innej formule niż w poprzednich latach.
Tym razem nie było wspólnego startu, a przez ostatnie dwa tygodnie każdy w dowolnym czasie i miejscu mógł przebiec lub przejść minimum 5 kilometrów. Zdecydowało się na to 1500 osób, nie tylko z naszego kraju, ale też m.in. z Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii, Norwegii i Kanady. Łącznie pokonały one prawie 43 tysiące kilometrów.
Bieg Pamięci Sybiru to jedno z wydarzeń upamiętniających ofiary deportacji. 10 lutego minęło 81 lat od pierwszych masowych wywózek na Wschód. Dotknęły one tysięcy mieszkańców Białegostoku i okolic. Na Węglówce powstaje muzeum upamiętniające ich losy. Oficjalne otwarcie placówki zaplanowano na 17 września bieżącego roku.
Ponad 1200 osób z całego świata bierze udział w białostockim 3. Biegu Pamięci Sybiru. Wydarzenie jest wyjątkowe, bo po raz pierwszy z uwagi na pandemię bieg odbywa się wirtualnie.
Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci oraz mszą w intencji Sybiraków Łomża upamiętni we środę (10.02) rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię.
"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.