Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół i przedszkoli
Jest ponad 10 tysięcy miejsc w przedszkolach i ponad 2700 w szkołach podstawowych. W środę (24.02) rozpoczyna się nabór do białostockich placówek oświatowych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uczniowie zgłaszający się do szkół obwodowych przyjmowani są automatycznie na podstawie zgłoszenia, natomiast pozostali wezmą udział w rekrutacji. Będą jednak pewne preferencje dla dzieci, które już uczęszczały do oddziałów przedszkolnych w szkołach, w których chcą kontynuować naukę.
- Zgodnie z uchwałą rady miasta tacy uczniowie otrzymają 100 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
W tym roku, podobnie jak wcześniej, wnioski o przyjęcie będzie można pobrać i wypełnić elektronicznie, a potem podpisane pozostawić w siedzibie szkoły. Z powody pandemii, w placówkach pojawią się specjalne skrzynki, by rodzice nie musieli wchodzić do budynku.
Władze miasta zachęcają też do składania wniosków całkowicie elektronicznie z wykorzystaniem profilu zaufanego. Wtedy takiego wniosku nie trzeba drukować i zanosić do szkoły. Na wybranie przedszkola rodzice mają czas do 5 marca, natomiast szkoły podstawowej do 8 marca.
Założenie nowej szkoły policealnej, ale też połączenie w dwa zespoły czterech placówek, a co za tym idzie - zmniejszenie liczby dyrektorów. Na takie zmiany w edukacji zgodziła się dziś większość radnych Białegostoku.
To rozwiązanie ma dać oszczędności, choć na razie urzędnicy nie podają konkretów. Są plany, by w Białymstoku ograniczyć liczbę dyrektorów placówek oświatowych.
Popularyzowanie wiedzy o historii Białegostoku to główny cel rozstrzygniętego w piątek (19.02) konkursu "Wolność na 102".
W poniedziałek (15.02) rozpoczynają się zapisy na szczepienia dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników naukowych uczelni. Przyjmowaniem zgłoszeń zajmują się dyrektorzy placówek i rektorzy, a ze szczepień mogą skorzystać wszyscy pedagodzy, którzy nie ukończyli 65 lat. W Podlaskiem dotyczy to kilkunastu tysięcy osób.
Szczepionkę przeciwko COVID-19 dostali w piątek (12.02) pierwsi nauczyciele szkół podstawowych oraz opiekunowie dzieci w żłobkach i przedszkolach.
To końcówka karnawału. Innego niż jeszcze w ubiegłym roku. Tym razem bez spotkań i imprez tanecznych w dużym gronie.