Radio Białystok | Wiadomości | 19 lutego 1919 roku Białystok odzyskał niepodległość
To ważna data w historii Białegostoku. Mijają 102 lata od odzyskania niepodległości przez miasto.
19 lutego 1919 roku - jak przypominają historycy - z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Dlatego datę 19 lutego przyjmuje się za symboliczny dzień "odzyskania niepodległości" przez Białystok.
Msza polowa na Rynku Kościuszki z okazji wejścia wojsk polskich do Białegostoku, 22 lutego 1919 roku. Fotografia ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku
Z powodu pandemii nie było uroczystości z udziałem mieszkańców. Przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, a także wojska, w południe złożyli kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Rocznicowe wydarzenia przygotowało Muzeum Wojska. Przy budynku placówki przy ul. Kilińskiego można zobaczyć wielkie cyfry tworzące roczną datę 1919. Instalację zdobią fotografie z oficjalnej uroczystości przekazania Polakom władzy w mieście.
102 lata temu #Białystok odzyskał niepodległość! Wojska niemieckie opuściły miasto i wkroczyły siły polskie.
— Niepodległa (@niepodlegla) February 19, 2021
(Zdj: @NAC_GOV_PL 1921 rok, Marszałek #Piłsudski odbiera defiladę w @WBialystok) #niepodległa
pic.twitter.com/hif1iO4vNt
Chętni - w wybranym przez siebie dniu - będą mogli spróbować swoich sił w queście, którego kontekst historyczny stanowią wydarzenia z 1919 roku. Będzie on polegał na przejściu odpowiedniej trasy i rozwiązaniu pojawiających się po drodze zadań i zagadek. Potrzebny do tego przewodnik można otrzymać w muzeum lub pobrać ze strony www.mwb.com.pl.
Muzeum Wojska zachęca także do obejrzenia krótkich filmów z serii „Białostockie epizody 1918-1919” na kanale YouTube, gdzie historyk Andrzej Lechowski przypomina postacie, które odegrały ważną rolę w odzyskaniu niepodległości przez miasto.
Natomiast pierwsze 102 osoby, które 19 lutego odwiedzą Muzeum Wojska, otrzymają w prezencie wielorazowe maseczki ochronne z okolicznościową grafiką.
Świętuje także Choroszcz
Dziś przypada także 102. rocznica wyzwolenia Choroszczy. Z uwagi na pandemię nie ma tradycyjnych uroczystości, natomiast władze miasta zachęcają do indywidualnego świętowania i składania kwiatów przed „Pomnikiem Obrońców Ojczyzny” na Rynku 11 Listopada.