Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Już niedługo setna rocznica podpisania traktatu ryskiego kończącego wojnę polsko-bolszewicką oraz konstytuującego wschodnie granice Rzeczpospolitej. Zaczęto zatem tworzyć stałe struktury administracyjne oraz budować polską politykę państwową na Kresach.
O tym, jak kształtowało się życie w województwach wschodnich przedwojennej Polski, Lech Pilarski rozmawiał z dyrektorem Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku profesorem Wojciechem Śleszyńskim, autorem książki "Życie na Kresach. Województwa wschodnie II Rzeczypospolitej (1919–1939)".
W audycji Tajemnice Naszych Czasów o historii miasteczka, które z pewnością wszyscy znają z okien wagonów kolejowych. Przejeżdżamy przez nie w drodze do stolicy Polski i nie tylko. I właśnie z koleją Łapy związane są najbardziej. To właśnie dzięki niej miasto się rozwinęło a i teraz zawdzięcza jej kolejną przebudowę i modernizację.
W środę 22 stycznia przypada 162 rocznica wybuchu powstania styczniowego. To już była klasyczna insurekcja, ponieważ po zakończeniu walk w 1831 roku nie mieliśmy armii i byliśmy narodem rozbrojonym.
W audycji dzisiaj o człowieku, który jest patronem obecnego roku czyli 2025. Postanowili tak radni Sejmiku Podlasia. Tą osobą jest Adam Chętnik. Twórca Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Ale nie jest to jedyne jego dokonanie o czym opowie nam gość historyk - profesor Adam Dobroński.
W Tajemnicach naszych czasów porozmawiamy postaci ważnej dla Białegostoku. Ogłoszono, że ten rok będzie m.in. jemu poświęcony. Chodzi o pułkownika Mikołaja Kawelina.
W audycji "Tajemnice naszych czasów" tym razem o ciekawej historii fragmentu Białegostoku. Wiele lat temu to była niewielka miejscowość, która stała się później częścią naszego miasta. Mowa o Starosielcach. Tę historię przybliży Wiesław Wróbel, znawca dziejów Białegostoku i współautor książki "Z dziejów Starosielc".
Kończy się rok Wincentego Witosa ustanowiony w 150. rocznicę jego urodzin. Trzykrotny premier w okresie międzywojennym, szef różnych odłamów ruchu ludowego, więzień Berezy Kartuskiej oraz wójt Wierzchosławic przez 23 lata od 1908 do 1931 roku.
W środę (3.12) Barbórka. Dziś o górnikach ale szczególnych. W tym roku mija 75 lat od utworzenia Wojskowych Batalionów Górniczych. W trzecim kwartale 1949 roku do śląskich kopalń trafili pierwsi żołnierze górnicy.
Dzisiaj o byłym prezydencie Rosji - Borysie Jelcynie. Już niedługo minie 25 lat jak podał się do dymisji i zrezygnował z prezydentury.
Podczas II wojny światowej na ziemi bielskiej pojawili się koloniści z Holandii, a właściwej będzie przedstawiciele niderlandzkich hufców pracy. Mieli przygotować grunt pod holenderskie osadnictwo. Finansowanie miała zapewnić Kompania Wschodnia.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska