Radio Białystok | Wiadomości | Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post w Kościele katolickim
W Kościele katolickim Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres przygotowania do Wielkanocy. To czas nawrócenia, duchowej przemiany i naprawy relacji z drugim człowiekiem.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mimo że Środa Popielcowa nie jest dniem, w którym obowiązkowo trzeba uczestniczyć w mszy świętej, księża zachęcają, by wybrać się do kościoła. Podczas mszy kapłani posypują głowy wiernych popiołem. W ten sposób Kościół wzywa każdego do nawrócenia i pokuty.
Dziś o 18:00 w archikatedrze białostockiej Arcybiskup Metropolita Białostocki Tadeusz Wojda przewodniczyć będzie mszy św. rozpoczynającej Wielki Post. Jan Paweł II ogłosił Popielec dniem modlitw o pokój na świecie.
W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. Mogą zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden do syta. Nie wolno im też jeść mięsa. Przez cały Wielki Post wiernych obowiązuje zakaz organizowania i uczestniczenia w hucznych zabawach.
Okres czterdziestodniowego przygotowania do świąt Wielkiej Nocy to m.in. czas rekolekcji, nabożeństw pokutnych i spowiedzi.
To wyjątkowe znaleziska, świadczące o długiej historii podlaskiej parafii.
Ma być gotowy na 25-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, a ta przypada w listopadzie tego roku. Nowy ołtarz w białostockiej archikatedrze z powodu pandemii powstaje jednak powoli i ciągle brakuje pieniędzy.
Katolicy obchodzą we wtorek (2.02) święto Ofiarowania Pańskiego. Upamiętnia ono wydarzenie, gdy Maryja z Józefem po 40 dniach od narodzin po raz pierwszy przynieśli Jezusa do świątyni.
W Białymstoku upamiętniono w niedzielę (31.01) 32. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Kapelan miejscowej "Solidarności" zginął w pożarze plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku, ale okoliczności jego śmierci nie udało się ostatecznie wyjaśnić do dziś.
Osobiste pamiątki po błogosławionej siostrze Bolesławie Lament - założycielce Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny znalazły się w dedykowanym jej muzeum, które w piątek (29.01) po południu otwarto w sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku.