Radio Białystok | Wiadomości | W białostockiej archikatedrze powstaje nowy ołtarz
Ma być gotowy na 25-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, a ta przypada w listopadzie tego roku. Nowy ołtarz w białostockiej archikatedrze z powodu pandemii powstaje jednak powoli i ciągle brakuje pieniędzy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Obraz Matki Bożej Miłosierdzia znajdujący się w katedrze został namalowany w 1927 roku. Jest jedną z najwierniejszych kopii oryginału, który znajduje się w Ostrej Bramie w Wilnie. Każdego dnia modli się przy nim wiele osób, a w listopadzie każdego roku odprawiana jest tu nowenna do Matki Miłosierdzia.
Ksiądz Henryk Żukowski prosi wszystkich, którzy za wstawiennictwem Matki Bożej Miłosierdzia doznali specjalnych łask, o przynoszenie specjalnych świadectw do kościoła farnego w Białymstoku. Proboszcz zaprasza także do składania ofiar.
Budowę murowanego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w 1617 roku rozpoczęli Wiesiołowscy. Świątynia przetrwała do naszych czasów jako tzw. stary kościół farny. W latach 60. XIX wieku starano się o wybudowanie nowego kościoła w Białymstoku. Nie pozwoliły na to władze carskie. Jednak w 1896 r. zgodziły się powiększenie istniejącego kościoła farnego. Plan rozbudowy sporządził architekt Józef Pius Dziekoński. W latach 1900-1905 obok dawnej małej świątyni wystawiono wielką bazylikę w stylu neogotyku. Prace ukończono w 1905 r.
Nowy, nawiązujący do stylu katedry ołtarz będzie dopełnieniem historii kościoła.
To zachęta, by rozpocząć duchowe przygotowania do peregrynacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. W kościołach archidiecezji białostockiej odczytano list metropolity abp. Tadeusza Wojdy zapowiadający pielgrzymowanie cudownego wizerunku po wszystkich parafiach.
Pieniądze można wpłacać m.in. na specjalne konto, ale również przekazywać podczas kolędy.
Nowy, prawie 20-metrowej wysokości ołtarz powstanie w nawie bocznej białostockiej katedry. Projekt będzie nawiązywał do niezrealizowanych planów sprzed ponad 100 lat.