Radio Białystok | Wiadomości | Pożegnanie karnawału w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej [zdjęcia, wideo]
autor: Monika Kalicka
To wydarzenie co roku gromadziło tłumy ciekawych dawnych zwyczajów. Tradycyjnie na koniec karnawału przez teren podbiałostockiego skansenu przeszedł barwny korowód, jednak tym razem zapusty można było oglądać tylko online.
Zespoły ludowe z okolic Knyszyna i Moniek w przebraniach, m.in.: dziada z babą, diabła, anioła, śmierci, bociana, kozy i turonia co roku prezentują przyśpiewki dotyczące wiejskiego życia i pokazują, jak dawniej wyglądały zapusty. Gospodynie smażą pączki i faworki, a potem szorują garnki popiołem, by przed Wielkim Postem nie została na nich nawet odrobina tłuszczu. Dobre plony mają zapewnić ludowe zabawy, m.in. skoki przez kłodę i bicie wody w stępie. Na koniec pali się w ognisku słomianą kukłę, która symbolizuje zimę. Te zwyczaje zostały przypomniane i w tym roku.
Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł powiedział, że podstawą zapustów, czyli ostatnich dni karnawału na podlaskiej wsi, było tłuste i słodkie jedzenie oraz wesoła zabawa. Ludzie najadali się "na zapas", bo w czasie Wielkiego Postu gospodynie nie używały tłuszczu zwierzęcego i mięsa.
Z powodu obostrzeń związanych z pandemią, miłośnicy tradycji mogli obejrzeć zapusty dzięki transmisji online.