Radio Białystok | Wiadomości | 81. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir - w Białymstoku zapalano "Światła Pamięci"
To akcja upamiętniająca wywiezionych na Sybir. Każdy me mógł wtorek (09.02) zapalić w Białymstoku symboliczne "Światło Pamięci". Do 22:00 taką akcję w 81. rocznicę pierwszych masowych deportacji organizowało przy swojej siedzibie na Węglówce Muzeum Pamięci Sybiru.
Jak mówi dyrektor placówki - prof. Wojciech Śleszyński: "to też przypomnienie młodemu pokoleniu o tych tragicznych losach naszych rodaków". Tadeusz Chwiedź ze Związku Sybiraków podkreśla: "a takie przypominanie to jest utrwalanie pamięci, jej wzbogacanie, żeby nigdy ta pamięć nie zagasła". Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał, że na finiszu jest budowa i organizacja Muzeum Pamięci Sybiru, bo otwarcie placówki zaplanowano na 17 września bieżącego roku.
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęły się deportacje na Wschód polskich obywateli. Była to pierwsza z czterech masowych wywózek na Syberię i do Kazachstanu zorganizowanych w latach 40. XX wieku, podczas których wywieziono tysiące mieszkańców Białegostoku i okolic.
By upamiętnić ofiary, Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizuje też trzeci Bieg Pamięci Sybiru. Z powodu pandemii odbywać się on będzie w innej formule niż poprzednio.
Od dziś do 23 lutego, każdy w dowolnym miejscu i dowolnym czasie, może przebiec lub przejść przynajmniej 5 kilometrów. Zapisać się można poprzez biegpamiecisybiru.pl.