Radio Białystok | Wiadomości | Cenne pamiątki trafiły do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Kolejne cenne pamiątki zasiliły zbiory Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
To m.in. obrazek Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, pamiątka Pierwszej Komunii Świętej i dokumenty związane z repatriacją do Polski. Eksponaty przekazali potomkowie Honoraty Małuszyńskiej z domu Jastrzębskiej.
Jak mówi kustosz Anna Bielawska-Puchalska z Działu Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów: "trafił też do nas od tej rodziny kufer, do którego rodzina zapakowała żywność, pościel i ubrania, ale też obrazek Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który wcześniej wisiał w domu; według relacji darczyńców w dniu wywózki został zabrany również zegar ścienny, który później, już na zesłaniu, wymieniono na woreczek mąki".
Zesłani na Sybir i ich potomkowie przekazali już do muzeum około sześciu tysięcy eksponatów. Pracownicy placówki liczą na kolejne. Jak mówią: "chodzi o to, by dokumentować wszystko co się da i czasami komuś może się wydawać, że coś może nie jest placówce potrzebne, albo jest bardzo zniszczone, ale każdy eksponat się liczy; mamy pracownię konserwacji i dzięki temu jesteśmy w stanie naprawdę dużo zrobić nawet ze zniszczonymi pamiątkami".
Muzeum Pamięci Sybiru bada i dokumentuje losy Polaków wywiezionych na Sybir. Trzykondygnacyjny kompleks na białostockiej Węglówce ma powierzchnię około pięciu i pół tysiąca metrów kwadratowych. Placówka działa, ale nie jest udostępniona zwiedzającym, bo trwają jeszcze prace nad wystawami. Otwarcie planowane jest na 17 września bieżącego roku.
3. Bieg Pamięci Sybiru, który upamiętni 81. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód, w tym roku, ze względu na pandemię odbędzie się w formule wirtualnej. Zapisy już ruszyły, a bieg odbędzie się w dniach 9-23 lutego. Może wziąć w nim udział każdy, bez względu na to, gdzie mieszka.
W ramach prac nad wystawą stałą jednym z głównych zadań Muzeum Pamięci Sybiru jest zabezpieczenie, konserwacja i renowacja pamiątek, które pojawią się na ekspozycji.
72 numery "Gońca Krakowskiego", który jako pierwszy na ziemiach polskich opublikował listę ofiar katyńskich, znalazły się w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. To - jak mówi dyrektor instytucji - unikatowa kolekcja i ważne źródło historyczne.
To książka o wielkich marzeniach polskich chłopów, którzy na przełomie XIX i XX wieku postanowili porzucić biedę i głód i ruszyli tysiące kilometrów na wschód w poszukiwaniu lepszego losu - tak o publikacji poświęconej syberyjskiej wsi Białystok pisze Muzeum Pamięci Sybiru.