Radio Białystok | Wiadomości | W zabytkowej, białostockiej katedrze będzie nowy ołtarz
Nowy, prawie 20-metrowej wysokości ołtarz powstanie w nawie bocznej białostockiej katedry. Projekt będzie nawiązywał do niezrealizowanych planów sprzed ponad 100 lat.
W centralnej części ołtarza pozostanie - wiszący teraz w tym miejscu - obraz Matki Bożej Miłosierdzia.
Proboszcz białostockiej katedry ks. Henryk Żukowski mówi, że obecny wystrój tego miejsca nie pasuje w żaden sposób do całego wystroju kościoła. Jak dodaje proboszcz - na ten fakt zwracali mu uwagę m.in. wierni.
Niejednokrotnie można było słyszeć, że wystrój kaplicy jest tymczasowy. Parafianie za bardzo nie nalegali na zmiany - w tym sensie, żeby to już natychmiast zrobić. Tym co nas tak przynagla, to jest 25. rocznica koronacji obrazu. Chodzi o to, żeby to jakoś uczcić i pokazać, że kult się rozwija i kaplica ma coraz większe znaczenie - tłumaczy ks. Henryk Żukowski.
Kaplica znajduje się po lewej stronie od głównego wejścia. Jednak to cały czas jest tam tymczasowy wystrój - przypomina rzecznik białostockiej kurii ks. Andrzej Dębski.
Kiedy w 1905 r. ukończono budowę białostockiej archikatedry, a musimy pamiętać, że jest to przybudówka do starego kościoła z czasów Klemensa Branickiego, to nie ukończono jeszcze trzeciego ołtarza. Jest ołtarz główny - Wniebowzięcia Matki Bożej, jest ołtarz po prawej stronie - Matki Bożej Częstochowskiej, natomiast zawsze pozostawała otwarta kwestia dokończenia wyposażenia kościoła, czyli budowy ołtarza Matki Bożej Miłosierdzia - wyjaśnia ks. Andrzej Dębski.
Ks. Andrzej Dębski również przypomina, że w przyszłym roku przypada 25. rocznica koronacji tego ostatniego obrazu, stąd narodziła się idea, aby dokończyć wyposażenie katedry.
Białostocka katedra jest zabytkiem, dlatego w prace dotyczące zmian w jej wystroju zaangażowana jest również wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Potwierdza, że do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku wpłynął wniosek złożony przez parafię w sprawie budowy nowego ołtarza.
Drewniana konstrukcja ołtarza wraz z programem rzeźbiarskim będzie wykonana przez Jerzego Sołowieja z Białegostoku, natomiast projekt nawiązuje do konstrukcji z 1908 r. neogotyckiego ołtarza z figurą Matki Bożej z Rue du Bac w Paryżu, która miała powstać w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się obraz Matki Bożej Miłosierdzia - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.
Ołtarz Matki Bożej Miłosierdzia znajduje się po lewej stronie w białostockiej katedrze. Jest już powołany społeczny komitet, który zbiera pieniądze na przebudowę. W zbiórkę zaangażowana jest m.in. Elżbieta Kaufman-Suszko ze Stowarzyszenia Przyjaciół Katedry Białostockiej.
My mamy wielkie szczęście, że możemy - my żyjący teraz w XXI wieku - nareszcie dokończyć budowę i wyposażenie naszej katedry, i że możemy - tak jak nasi przodkowie - zostawić też po sobie taki piękny ślad - mówi Elżbieta Kaufman-Suszko.
Główne prace przy budowie nowego ołtarza mają się zakończyć w przyszłym roku.