Radio Białystok | Wiadomości | Rząd zmienia kolejność szczepień - seniorzy, przewlekle chorzy i służby mundurowe w pierwszej grupie
Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części. W etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych - poinformował w środę (20.01) szef KPRM Michał Dworczyk.
Szef Kancelarii Premiera przyznał na konferencji prasowej, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. "Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe" - dodał Dworczyk.
Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować.
I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, podziału etapu pierwszego na trzy części - poinformował szef KPRM.
Według niego w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 roku życia, w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.
Michał Dworczyk zapowiedział, że wkrótce zmienione zostanie rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19.
#szczepimysię
— #SzczepimySię (@szczepimysie) January 20, 2021
pic.twitter.com/qNxsXTXO5o
Pozostaje możliwość wcześniejszego szczepienia osób ze schorzeniami
Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.
Michał Dworczyk poinformował ponadto, że w pomoc przy rejestracji seniorów włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polityk zaapelował też do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z infolinii dedykowanej programowi szczepień.
Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji - podkreślił szef KPRM.
22 stycznia rozpoczyna się rejestracja na szczepienie seniorów powyżej 70 roku życia
Podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk przypomniał, że w piątek 22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji na szczepienie i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia.
Szef KPRM powiedział też, że wolnych terminów szczepień, które zostaną zrealizowane do końca I kwartału "nie jest tak dużo jak byśmy chcieli".
To jest związane z ograniczonym dostępem do szczepionek, które pozyskujemy w ramach umowy unijnej, która powoduje, że do wszystkich krajów wspólnoty szczepionki są dostarczane proporcjonalnie w podobnym czasie - stwierdził Michał Dworczyk.
Szef KPRM wyraził nadzieję, że jeszcze w pierwszym kwartale zostaną zarejestrowane szczepionki od kolejnych producentów. "Wtedy tych terminów będzie więcej" - zaznaczył.
Prosimy o zrozumienie tego, że nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich zainteresowanych seniorów tych terminów będzie dostatecznie dużo - powiedział Dworczyk.
Michał Dworczyk namawiał też do korzystania z infolinii, dzięki której można zarejestrować się na szczepienie.
#szczepimysię
— #SzczepimySię (@szczepimysie) January 20, 2021
pic.twitter.com/snHtEEqCxE
Od 15 stycznia na szczepienie przeciw COVID-19 rejestrują się seniorzy powyżej 80. roku życia. W piątek 22 stycznia rozpocznie się rejestracja osób powyżej 70. roku życia. Zgodnie z zapowiedzią, szczepienie wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ma ruszyć 25 stycznia.