Radio Białystok | Wiadomości | W szpitalach tymczasowych w Białymstoku będą punkty szczepień na COVID-19
W dwóch białostockich szpitalach tymczasowych mają być punkty szczepień na COVID-19. Decyzję taką podjął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Placówka w kompleksie klinik zakaźnych przy ul. Żurawiej od ponad miesiąca leczy zakażonych koronawirusem. Od grudnia w gotowości jest też szpital tymczasowy przy Wołodyjowskiego, ale na razie nie ma w nim pacjentów.
Obie placówki należą do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jego rzeczniczka Katarzyna Malinowska-Olczyk mówi, że szpitale tymczasowe są przygotowywane na wypadek, gdyby 25 stycznia miały szczepić na COVID-19.
Jesteśmy przygotowani, żeby uruchomić dwa szpitale jako tymczasowe punkty szczepień. Wojewoda zdecydował, że od 25 stycznia te punkty mają działać i my już w tej chwili do tego się przygotowujemy. Czyli przygotowujemy grafik kadry, która będzie tam szczepić, oznakowanie, dojście do tych miejsc tak, żeby osoby, które będą się szczepić, mogły tam z łatwością trafić
- mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk.
Rzeczniczka dodaje, że w szpitalach tymczasowych preparat na COVID-19 może dostawać dziennie wiele osób, ale uzależnione jest to od liczby szczepionek.
Nie wiemy ile szczepionek w przyszłym tygodniu będzie do nas przyjeżdżać, ale jesteśmy w stanie zorganizować naprawdę długie godziny szczepień. Kwestia tylko tego, ile tych szczepionek będziemy otrzymywać
- dodaje Katarzyna Malinowska-Olczyk.
W naszym regionie zarejestrowanych jest na razie 235 punktów szczepień populacyjnych. W najbliższym czasie - jak wcześniej zapewniał w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, ta liczba ma się zwiększyć.
W niektórych miejscach w regionie - jak na przykład w Zambrowie - akcja szczepień przeciwko COVID-19 może być utrudniona. Tak twierdzi burmistrz tego miasta Kazimierz Dąbrowski. Zaapelował do zakładów podstawowej opieki zdrowotnej o przystąpienie do Narodowego Programu Szczepień.
Znalezienie odpowiedniego punktu szczepień, długie oczekiwanie na zgłoszenie konsultanta pod numerem infolinii 989, czy niemożność dodzwonienia się do przychodni. To główne problemy z jakimi spotykają się seniorzy, którzy chcą zarejestrować się na szczepienia na COVID-19.
W podlaskich szpitalach rozpoczyna się akcja podawania drugich dawek szczepionki na COVID-19.