Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S16
Trzeba szukać kompromisów, a nie walczyć z inwestycją - mówili podczas pierwszego posiedzenia członkowie Parlamentarnego Zespołu do spraw Budowy Drogi S16.
Zaproszony na spotkanie dyrektor podlaskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Wojciech Borzuchowski, przypomniał, że w czasie konsultacji wpłynęło ponad cztery tysiące siedemset opinii na temat proponowanych wariantów przebiegu drogi. Większość sprzeciwiała się prowadzeniu jej przez teren Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ekolodzy zaproponowali też alternatywny przebieg.
Te środowiska też pokazały swój wariant, tzw. południowy, łączący poprzez Boćki, Wysokie Mazowieckie Łomżę z trasą Via Baltica. Od razu powiem, że z naszego punktu widzenia to raczej do wykluczenia w sposób jednoznaczny. Gdyż on wyklucza zasadność budowy 19 od Bielska do Białegostoku, ale też wyklucza miasto Białystok z przebiegu tej trasy, więc myślę, że nikt się na to nie zgodzi
- mówi Wojciech Borzuchowski.
Do kompromisu zachęcał starosta moniecki Błażej Buńkowski. Według niego trzeba znaleźć rozwiązanie, a nie próbować zablokować budowę drogi.
Wariant przebiegający przez Biebrzański Park Narodowy jest trudny do zrealizowania, gdyż organizacje ekologiczne mają doświadczenia związane z Rospudą. Jest traktowana budowa drogi S16 w tym wariancie jako druga Rospuda i szukanie alternatywy jest jak najbardziej zasadne. Chciałbym tylko przypomnieć, że tamta droga krajowa nr 65 przez ten Biebrzański Park Narodowy przebiega. Tam puszczenie całej inwestycji zmusza nas do szukania kompromisu a nie przeciwstawiania się realizacji tej inwestycji, bo zostaniemy wyłączeni komunikacyjnie
- mówi Błażej Buńkowski.
Ekolodzy nie zgadzają się na poprowadzenie planowanej trasy przez tereny Parku. Według samorządowców to szansa na dobre skomunikowanie Grajewa i sąsiednich miejscowości ze stolicą województwa.