Radio Białystok | Gość | Artur Wiatr - nowy dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

Artur Wiatr

nowy dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

18.12.2020, 08:25, akt. 09:04

- Chcielibyśmy skutecznie chronić biebrzańską przyrodę (...) Chcielibyśmy budować trwałe partnerstwo ze społecznością lokalną i udostępniać Park wszystkim, którzy chcieliby przyjechać, tak aby mogli cieszyć się biebrzańską przyrodą.

Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy
Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy


0:00
0:00
Z Arturem Wiatrem rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zaangażowany w rozwój turystyki i współpracę ze społecznościami lokalnymi, autor publikacji i produkcji filmowych popularyzujących Biebrzański Park Narodowy. Jest też wieloletnim przewodnikiem terenowym. Z nowym dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego Arturem Wiatrem rozmawia Paweł Wądołowski.


Paweł Wądołowski: Czy ciężko było zmienić biebrzańskie szlaki na biurko i gabinet?


Artur Wiatr: Z pewnością jest to wezwanie. Pomocą jest moje doświadczenie. Pracuję w Parku od 23 lat, w związku z tym miałem okazję przyglądać się temu wszystkiemu, co dzieje się dookoła, też z biebrzańskich ścieżek i szlaków. Nie jest to prosta zmiana, ale jestem pozytywnie nastawiony i mam nadzieję, że uda się zrobić wspólnie wiele fajnych rzeczy.


Będzie pan tęsknił za szlakami? Czy będzie pan się wymykał co jakiś czas poprowadzić jakąś wycieczkę?


Już tęsknię, ale z pewnością nie omieszkam skorzystać z dobrodziejstw biebrzańskiej przyrody, więc zapraszam państwa do Parku. Może będzie okazja się spotkać na biebrzańskim szlaku.


Czyli nie będzie pan dyrektorem gabinetowym?


Nie, na pewno nie. Bardzo chciałbym być aktywny w terenie, rozmawiać z ludźmi, wsłuchać się w potrzeby i na tyle, na ile oczywiście się da, sprostać w załatwieniu przeróżnych spraw. Chciałbym, aby Park, moi koledzy, koleżanki, współpracownicy, żebyśmy jak najbardziej odpowiadali oczekiwaniom.


Czym przekonał pan ministra do swojej kandydatury?


Myślę, że to pytanie pewnie trzeba by było zadać panu ministrowi, ale chciałbym powiedzieć i podkreślić to, że cała procedura to jest nabór konkurencyjny, w związku z tym są pewne etapy, które należało przejść - zdać test wiedzy, przejść rozmowę kwalifikacyjną, zaprezentować to, jak się widzi funkcjonowanie Parku w stosunku do jego najważniejszych oczekiwań.


Co pan zaproponował ministrowi?


Mam taką misję, która chciałbym, żeby przyświecała mojemu urzędowaniu tutaj, również moim koleżankom i kolegom. Chcielibyśmy skutecznie chronić biebrzańską przyrodę, a przede wszystkim te ekosystemy, które są zależne od wody. Chcielibyśmy aktywnie uczestniczyć, edukując się nawzajem, w szczególności mając na uwadze właśnie przyrodę. Chcielibyśmy budować trwałe partnerstwo ze społecznością lokalną i chcielibyśmy udostępniać Park wszystkim tym, którzy chcieliby przyjechać, zobaczyć, tak aby mogli cieszyć się biebrzańską przyrodą. Chciałem, żeby taka właśnie misja towarzyszyła temu najbliższym okresowi, w którym będę miał przyjemność sprawować ten urząd.


Słowo "pożar" jest na pana czarnej liście?


Zdecydowanie tak. Myślę, że nie tylko na mojej, ale również na liście wielu, wielu osób i instytucji, które musiały z kwietniowym pożarem się zmagać.


Czy po tym pożarze wprowadzacie jakieś dodatkowe zabezpieczenia, wyposażacie się w jakiś dodatkowy sprzęt?


Tak, oczywiście. Myślę, że wyciągnęliśmy wnioski z tej dużej katastrofy. Ciągle mamy w pamięci te obrazki i wiemy, jak dużo czasu i wysiłku kosztowała cała akcja gaśnicza i ile trzeba było siły, emocji. W  związku z tym obawiamy się suszy. Mamy zimę, powinno być dużo śniegu. Zmiany klimatyczne obserwujemy gołym okiem. Obawiamy się, że wiosna może być ponownie sucha, więc to zagrożenie pożarowe będzie bardzo duże.


Będziecie lepiej przygotowani czy na to nie da się przygotować? Bo czasami pytanie nie brzmi, czy pożar będzie, tylko kiedy będzie.


Tak, to prawda. Z pewnością nie unikniemy pożarów, ale chcielibyśmy bardzo, żeby rozmiar takich nadzwyczajnych zdarzeń był zdecydowanie mniejszy. Dlatego między innymi w ramach infrastruktury, którą chcielibyśmy wybudować, będą np. dostrzegalnie przeciwpożarowe na całym obszarze Parku. Będzie sprzęt do bezpośredniej obserwacji i patrolowania terenu. Będą również ujęcia wody. Chcielibyśmy zrobić większe zabezpieczenie, większą dostępność w postaci ujęć wody, tak żeby łatwiej było reagować na pożar.

Chciałem też jeszcze raz podziękować i wspomnieć o współpracy ze społecznością lokalną, z miejscowymi włodarzami, ale też ze strażą pożarną. Te kontakty nadal są bardzo żywe, bardzo twórcze w sensie takich taktycznych rozmów. One cały czas mają miejsce i zrobimy wszystko, żeby do takiej sytuacji nie dopuścić, a na pewno być przygotowanym na tyle, na ile można.


Wiele osób zwraca uwagę na kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości na Carskiej Drodze. Ma pan jakiś pomysł, żeby ich zachęcić do tego, aby zdecydowanie zwolnili?


Podjęliśmy współpracę ze Starostwem Powiatowym w Mońkach, głównym zarządcą drogi. Podjęliśmy współpracę z miejscową policją, z Komendą Powiatową w Mońkach. Jesteśmy po kilku spotkaniach i w najbliższym czasie chcielibyśmy się zwrócić z prośbą do Inspekcji Transportu Drogowego. W trakcie tych spotkań oprócz doraźnej kontroli, która ma miejsce na Carskiej Drodze, i kontroli radarowych, myśleliśmy o tym, żeby doprowadzić do powstania infrastruktury w postaci...


...odcinkowego pomiaru prędkości.


Tak jest. Natomiast sprawa jest o tyle trudna, że natężenie ruchu na tym odcinku nie jest aż tak duże, żeby wprost z niego wynikało postawienie takiej infrastruktury. W związku z tym mam taką nadzieję, że szybko po Nowym Roku spotkamy się z Inspekcją Transportu Drogowego, żeby porozmawiać i poprosić Inspekcję, by się włączyła jako partner, tak abyśmy przed kolejnym szczytem sezonu mogli w jakiś sposób temu zjawisku przeciwdziałać.


Kolejna droga i kolejny kłopot - S16 przebiegająca przez Park. Da się pogodzić ekologów i drogowców?


Od zawsze powtarzałem, że jestem zwolennikiem dialogu i uważam, że bez względu na często skrajne - tak jak w tym przypadku - opinie i podejście przede wszystkim należy rozmawiać. Każda ze stron musi się rozumieć.


Jaki jest według pana dobry przebieg drogi S16 przez Park?


My jako Park oczywiście rozumiemy potrzebę rozwoju dróg, więc zauważamy na pewno potrzebę modernizacji tej drogi, tak abyśmy wszyscy mogli bezpiecznie docierać do celu, ale również zabezpieczyć taką oczywistą potrzebę rozwoju społeczności lokalnej. Natomiast bardzo nas niepokoi taki przebieg drogi, jaki jest w tej chwili procedowany. Czekamy cierpliwie na zakończenie konsultacji, czekamy na dokończenie wszystkich ocen oddziaływania na środowisko. Będziemy wtedy się temu szczegółowo przyglądać.


Według pana możliwe jest, żeby ta ekspresówka prowadziła przez Park na przykład po starym przebiegu 65-tki, trochę rozszerzonym?


Przypomnę, że rada naukowa Parku jeszcze w 2019 roku wyraziła swoją opinię i zaniepokojenie. Wówczas padła taka propozycja, żeby całą drogę Via Carpatia w przebiegu na terenie naszego kraju poddać takiej strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko i rzeczywiście zobaczyć, czy nie można byłoby tego konfliktu w ten sposób uniknąć.

Natomiast chciałbym powiedzieć, że pojawił się taki alternatywny wariant - przeprawa przez dolinę Biebrzy w Sztabinie. Tu warto zauważyć, że w tej chwili są już zatwierdzone zarówno projekty, jak i pozwolenia i decyzje środowiskowe na obwodnicę Suchowoli i obwodnicę Sztabina. Pojawia się tutaj pewnego rodzaju rozwiązanie, które być może byłoby satysfakcjonujące zarówno dla strony przyrodniczej, jak i ze względu na rozwój dróg. Uważam, że nad taką propozycją, nad takim wariantem należałoby się pochylić.


Droga S16 to będzie największe wyzwanie w pana pracy?


Myślę, że będzie jednym z większych. Natomiast cały czas chciałbym podkreślić, że przyroda Parku jest bardzo ważna. Musimy pamiętać o tym, że dolina Biebrzy, Biebrzański Park Narodowy to bardzo ważny obszar w ujęciu międzynarodowym. Od 1995 roku jesteśmy objęci Konwencją Ramsar. Jesteśmy bardzo ważną międzynarodową ostoją ptaków.

Oprócz tej drogi ma powstać również Rail Baltica, czyli druga linia trasy kolejowej. To jest kolejna rzecz, która będzie w tym samym miejscu się posadawiała. Takim największym zagrożeniem będzie przecięcie korytarza migracyjnego pomiędzy dwiema częściami Parku, w związku z tym przyglądamy się temu bardzo uważnie i tutaj apel, żebyśmy wspólnie szukali takich rozwiązań, które byłyby satysfakcjonujące dla jednej i drugiej strony.


| red: zmj




ZNAJDŹ NAS




prof. Adam Bartnicki

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
27.04.2025

Trump sugeruje, że Putin go zwodzi i nie chce zakończenia wojny. Po spotkaniu z Zełeńskim w Rzymie pojawia się pytanie: czy amerykański przywódca zmienia swoje spojrzenie na konflikt w Ukrainie? O tym w poniedziałkowej Rozmowie Dnia o 8:10.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
22.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.

Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.


ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.

Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.


Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.

dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.


Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.

Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.


Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.

Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.


Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.


Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.

Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.

Zespół Dusty Rocks, 5.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Dusty Rocks

białostocki zespół
5.04.2025

Istnieją od dwóch lat, przygotowują pierwszą płytę, która - jak zapewniają - ukaże się na pewno w tym roku. Jak mówią o swojej muzyce, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko - począwszy do brzmienia. "Hope" to utwór, który był z nimi od dłuższego czasu i wreszcie postanowili go nagrać.


mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.


Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?

Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
31.03.2025

- Nie wypalajmy traw, nie igrajmy z ogniem. Niczemu to nie służy, a stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla ludzi, jak i dla bardzo unikalnej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego - apeluje Artur Wiatr.


Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
30.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.

Koncert PIK&Rock, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Organek

wokalista zespołu Ørganek
29.03.2025

- To jest dla mnie wspaniała, niewiarygodna przygoda i frajda. Każdy koncert to jest święto i ja z przerażeniem odliczam, kiedy te koncerty się skończą, bo w ogóle nie chcę, żeby się skończyły - mówi o trasie koncertowej Ørganek MTV Unplugged wokalista zespołu Tomasz Organek.

Zespół Szeptucha, 28.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szeptucha

laureaci konkursu Niebieski Mikrofon
28.03.2025

- Niebieski Mikrofon daje szansę na rozwój, na robienie czegoś interesującego. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne i Radio Białystok sobie z tym bardzo dobrze radzi od wielu lat, a wiemy, że to nie jest proste - mówią muzycy zespołu Szeptucha.


Marek Sakowicz, fot. Sylwia Krassowska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
28.03.2025

Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
27.03.2025

-  Musimy jasno zajmować nasze stanowisko - z Rosją dealów być nie powinno. Wszystko, co dzisiaj służy Rosji, jakiekolwiek zmniejszanie sankcji, jakiekolwiek płaszczenie się przed Putinem, generuje tylko większe problemy - mówi Szymon Hołownia.

Piotr Maksim, fot. Sylwia Krassowska

MAXIM

laureat konkursu Niebieski Mikrofon
26.03.2025

- Wspierajmy inicjatywę jaką jest Niebieski Mikrofon. To doskonała platforma do tego, żeby zaprezentować coś nowego. To jest Podlaska Marka i warto na nią głosować - mówi Piotr Maksim.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok