Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku otrzymały Karty Erasmusa
Dwie największe białostockie uczelnie publiczne otrzymały europejskie Karty Erasmusa. Dzięki temu Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku przez kolejne 6 lat będą mogły kontynuować zagraniczną wymianę studentów.
Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego przyznaje Komisja Europejska. Uprawnia ona między innymi do ubiegania się o dofinansowanie do stypendialnych wyjazdów studentów i pracowników.
Jak informuje rzecznik Politechniki Białostockiej Aleksandra Toczydłowska - do tej pory uczelnia organizowała wyjazdy studentów nie tylko do krajów Unii Europejskiej, ale także do Ekwadoru, Wietnamu, Algierii czy Rosji. Tylko w 2020 roku uczelnia otrzymała ponad milion euro na przyjazdy zagranicznych studentów i wykładowców.
Z kolei Uniwersytet w Białymstoku każdego roku wysyła i przyjmuje po kilkudziesięciu studentów w ramach międzynarodowej wymiany. Jak informuje rzecznik uczelni Katarzyna Dziedzik, w ubiegłym roku z powodu trwającej pandemii koronawirusa wyjazdy białostockich studentów były mniej liczne niż przed laty, a jednocześnie do Białegostoku przyjechało więcej zagranicznych studentów, z których spora grupa częściej deklarowała chęć przedłużenia swojego pobytu na UwB.
Opracowane w Białymstoku urządzenie ma znacznie zmniejszyć emisję spalin emitowanych przez duże statki. Zespół z Politechniki Białostockiej otrzymał ponad 5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na stworzenie tak zwanych skruberów, które mają ograniczać zanieczyszczenia.
Jak zakażenie koronawirusem wpłynęło na zdrowie fizyczne, ale też psychikę i zachowania społeczne mieszkańców Białegostoku badają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku w ramach rozpoczętego kilkuletniego projektu.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest 9 najlepszą uczelnią wyższą w Polsce - tak wynika z badań przeprowadzonych przez SCImago Institutions Rankings.
Dziesięcioro naukowców z podlaskich uczelni znalazło się na prestiżowej liście TOP 2% przygotowywanej przez amerykański Uniwersytet Stanforda. To grupa najczęściej na świecie cytowanych badaczy.