Radio Białystok | Wiadomości | Kończą się szczepienia pracowników UMB. Kolej na studentów
W czwartek (14.01) zaczną się szczepienia studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - poinformował prorektor UMB ds. klinicznych i szkolenia zawodowego prof. Janusz Dzięcioł.
Poza pojedynczymi wyjątkami zaszczepieni pierwszą dawką są już pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, którzy zgłosili chęć szczepień. Placówka podlega UMB. W środę kończą się szczepienia pracowników uczelni.
Prof. Dzięcioł poinformował, że dziennie szczepionych jest ponad 240 pracowników Uniwersytetu Medycznego, a ponieważ do szczepień zgłosiło się ok. 520 osób, szczepienia potrwają niecałe trzy dni. Zaszczepieni nie zostaną ci, którzy są np. na zwolnieniu lekarskim.
- W czwartek zaczynamy szczepić studentów. W tej chwili jest sporo zgłoszeń - ponad dwa tysiące studentów chętnych do szczepienia - poinformował prof. Dzięcioł.
Jak zauważył, studenci wciąż się zgłaszają - mają na to czas do czwartku. Na UMB studiuje ok. 5,2 tys. osób.
W szpitalu USK od środy (13.01) działają dwa dodatkowe punkty szczepień. Łącznie jest ich sześć - podała rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.
- W miarę upływu czasu doskonalimy ten system i jeżeli będzie taka konieczność, jeżeli będzie dostęp do szczepionek, to wtedy wprowadzimy dodatkowe punkty - podkreślił prorektor.
W planach jest też weekendowy punkt szczepień, jeśli będą szczepionki.
UMB podlega także drugi szpital kliniczny - Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, który nie jest szpitalem węzłowym i prowadzi szczepienia jedynie swojego personelu. Prof. Dzięcioł poinformował, że w UDSK szczepienia personelu zakończą się w przyszłym tygodniu.
Prof. Dzięcioł dodał, że w trakcie szczepień było kilka pojedynczych - jak to określił - "sytuacji alarmowych", ale nie "krytycznych".
Urzędy wojewódzkie we współpracy z placówkami opieki przygotowały listy pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, którzy chcą skorzystać ze szczepionki przeciw COVID-19. Większość pensjonariuszy - 70 procent - chce się zaszczepić - informuje minister Marlena Maląg.
Mechanizm działania szczepionek Moderny i konsorcjum Pfizera i BioNTech jest taki sam. Produkty różnią się jednak m.in. warunkami, w jakich powinny być przechowywane i terminem podawania drugiej dawki.
Zostawienie szczepionek przeciwko COVID-19 na recepcji można określić rażącym zaniedbaniem – powiedział we wtorek (12.01) minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśniamy sprawę, będziemy się chcieli jej przyjrzeć w trybie kontrolnym – dodał.
Szczepionka przeciwko COVID-19, którą zaszczepiono już pierwszych Polaków, jest potężnym narzędziem do walki z pandemią - powiedział w niedzielę (27.12) prof. Robert Flisiak. To nie znaczy, że "game is over" - pora przekonać osoby sceptycznie nastawione do szczepienia – dodał.
Szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku jest pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w województwie podlaskim. To w tej placówce - jako w pierwszej w regionie - w niedzielę (27.12) przed południem rozpoczęły się szczepienia personelu medycznego. Na razie trafiło tam 75 dawek szczepionki.