Radio Białystok | Wiadomości | Święto Bożego Narodzenia w Cerkwi prawosławnej
To jedno z 12 wielkich świąt liturgicznych w Cerkwi prawosławnej. Dziś (7.01) pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.
Boże Narodzenie, nazywane też Zimową Paschą, jest świętem, w którym dokonuje się pokłon natury. W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia św. Bazylego Wielkiego. Teksty liturgiczne mówią, że cała przyroda ofiaruje coś Chrystusowi: pasterze przychodzą z pokłonem, mędrcy przychodzą z darami, ziemia ofiaruje grotę, a ludzkość przynosi w ofierze Matkę, która jest najdoskonalszym z ludzkich stworzeń.
Pierwszy dzień święta poświęcony jest narodzinom Chrystusa i pokłonowi mędrców.
Świąteczne orędzie metropolity Sawy
Dzisiejszy człowiek kieruje wzrok w stronę materialnego zabezpieczenia, a nie życia duchowego - zwraca na to uwagę w orędziu z okazji Świąt Bożego Narodzenia zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Mówi m.in. o zachwianiu filarów życia cerkiewnego i o tym, że sprzyja temu pandemia.
Metropolita Sawa podkreślił, że "wcielenie jest wielką tajemnicą wiary, stąd otoczone jest modlitwą i pięknymi obyczajami religijnymi, które, chociaż częściowo przybliżają nam tę tajemnicę". Wśród tych tradycji wymienił kolędy, jako bogate w treści religijne pieśni "wyrażające ludzkie uczucia związane z narodzeniem Chrystusa".
Chrystus oświęcił błądzący świat i ludzi siedzących w ciemnościach (...). Święta Bożego Narodzenia dodają nam otuchy i umacniają wiarę, która pomaga nam pokonywać przeciwności życia, bowiem łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa - dodał metropolita.
Abp Sawa postawił jednak pytanie, czy współczesny człowiek - przeżywający fakt wcielenia syna Bożego - rozumie sens tajemnicy narodzenia Chrystusa i wielką odpowiedzialność, jaka spoczęła na każdym z ludzi wierzących.
Niestety, dzisiejszy człowiek kieruje swój wzrok w stronę materialnego zabezpieczenia swojego życia, a nie w stronę życia duchowego i tym samym pozbawia się jednego, co jest potrzebne - ocenił zwierzchnik Cerkwi w Polsce.
Jak dodał, dlatego "rozpadają się struktury państwowe, ulegają zachwianiu filary życia cerkiewnego". "Pandemia zaś, która dotknęła obecnie ludzkość, sprzyja temu. Narody żyją w niepewności, naruszony został dotychczasowy porządek społeczny. Tym niemniej to on - nasz zbawiciel Jezus Chrystus - stale wzywa: ufajcie, to ja, nie bójcie się, małowierny, czemu zwątpiłeś?" - mówił metropolita Sawa w radiowym nagraniu orędzia.
Pamiętajmy o tym, że padały cesarstwa, kultury, powstawały i gasły systemy filozoficzne i ideologie, a Duch Święty zawsze umacniał swoją Cerkiew, umacnia ją i dzisiaj, i zawsze ze wszystkich prób i doświadczeń wychodziła ona zwycięsko. I dzisiaj, pomimo zewnętrznych trudności, Cerkiew jest najpewniejszym okrętem i cichą przystanią - dodał.
Metropolita Sawa pozdrowił nie tylko wszystkich wiernych i duchowieństwo, ale również wszystkich chrześcijan i "ludzi dobrej woli".
Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w naszym kraju nie ma. W ostatnim spisie powszechnym przynależność do tego Kościoła zadeklarowało 156 tys. osób. Według hierarchów Cerkwi dane te są jednak niemiarodajne. Oni liczbę wiernych szacują na 450-500 tys.