Radio Białystok | Wiadomości | Wigilia Bożego Narodzenia w Cerkwi prawosławnej
Prawosławni - świętujący zgodnie z kalendarzem juliańskim - będą obchodzić w czwartek (7.01) Boże Narodzenie. W środę (6.01) wypada Wigilia tego święta.
12 potraw, sianko pod obrusem i choinka
Zgodnie z tradycją, na stole pojawia się 12 postnych potraw, dodatkowe nakrycie, a pod obrusem siano. W domu nie może też zabraknąć udekorowanej choinki.
Na stole są ryby, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców.
Kolację rozpoczyna dzielenie się prosforą i "kutią", czyli gotowaną pszenicą bądź ryżem z miodem, makiem i bakaliami. Prosfora to maleńka bułeczka, która jest używana w cerkwi prawosławnej do konsekracji i komunii. Ma inne znaczenie i inne korzenie niż katolicki opłatek. Otrzymują ją wierni po zakończeniu św. liturgii, przyjmują na czczo.
Transmisja nabożeństwa na naszej antenie
W soborze św. Mikołaja w Białymstoku bożonarodzeniowe nabożeństwo całonocnego czuwania rozpoczęła się o godz. 17:00. Transmitujemy je na naszej antenie. W jego liturgiczny skład wchodzi wielka wieczernia, jutrznia i pierwsza godzina kanoniczna.
Świąteczne orędzie abp Jakuba
O konieczności refleksji nad sensem życia w związku z trudnym czasem pandemii koronawirusa pisze w orędziu z okazji świąt Bożego Narodzenia prawosławny arcybiskup białostocko-gdański Jakub. "Uświadomiliśmy sobie, jak to, do czego przywykliśmy, jest niestałe" - podkreślił.
W orędziu, które będzie odczytywane w święta w cerkwiach na terenie diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub przyznał, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia są inne niż zazwyczaj - z powodu trwającej pandemii i obostrzeń sanitarnych z nią związanych.
W 2020 roku odczuliśmy mnóstwo zmian dotyczących sposobu naszego życia - zdalna praca i nauka, ograniczenia w zgromadzeniach i kontaktach międzyludzkich, a nade wszystko ograniczenia w uczestnictwie w nabożeństwach. Uświadomiliśmy sobie jak to, do czego przywykliśmy jest niestałe, jak w jeden dzień wszystko może się zmienić, jak łatwo można zmienić nasze zwyczaje i obyczaje - pisze w orędziu prawosławny hierarcha.
Abp Jakub podkreślił, że dla osób wierzących najgorszym ograniczeniem stała się niemożność uczestnictwa w nabożeństwach i sakramencie Eucharystii.
Wszystko to pod hasłami bezpieczeństwa i dobra ogółu. Nic więc dziwnego, że wielu przeżyło to dość traumatycznie, w atmosferze lęku, trwogi i obaw o przyszłość - zaznaczył abp Jakub.
W ocenie hierarchy przeżyty trudny czas powinien jednak skłaniać do refleksji nad sensem życia. "Wiele osób zrozumiało, jak kruche i marne jest nasze życie i że wszystko, czego doświadczamy, zostało nam dane, by prowadzić do wewnętrznej przemiany - metanoi, przeredagowania sensu życia, jednocześnie ukierunkowując wszystkie nasze pragnienia na Boga" - napisał abp Jakub.
Zaznaczył przy tym, że "nie wszyscy zrozumieli lekcję":
Było to widoczne szczególnie wtedy, kiedy zniesiono ograniczenia sanitarne. Większość społeczeństwa nie poszła wówczas do świątyń, lecz do restauracji, pubów i dyskotek, by odreagować wcześniejsze ograniczenia właśnie w taki sposób. Możemy jedynie ubolewać, że tak silny sygnał nie został właściwie odczytany, a lekcja poszła na marne - ocenił prawosławny hierarcha.
Abp Jakub podkreślił również, że zadaniem wszystkich jest "zwracanie uwagi na tak wyraźne znaki czasu, by móc zrozumieć sens i cel życia". Zaapelował, by szczególną troską otaczać najmłodszych. "Oni bowiem, nie mając jeszcze ukształtowanych nawyków, chyba najbardziej odczują zmiany, które na ich psychice i sposobie życia społecznego pozostawią największe piętno" - dodał arcybiskup.
Życzenia złożyli przedstawiciele władz
Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia wystosowali do prawosławnych mieszkańców regionu i wiernych innych obrządków wschodnich - publikując je w mediach społecznościowych urzędów - wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa Artur Kosicki i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Wojewoda Paszkowski i jego dwaj zastępcy złożyli prawosławnym życzenia "zdrowia, pomyślności oraz wielu pięknych chwil spędzonych przy wspólnym wigilijnym stole".
Niech ten wspaniały, świąteczny czas upłynie w atmosferze rodzinnego ciepła i miłości, a nowy rok 2021 przyniesie jak najwięcej dobra, optymizmu i nadziei oraz Bożej opieki przy pokonywaniu czekających nas wyzwań
- takie życzenia opublikował marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Pod takimi życzeniami w formie pisemnej podpisał się cały zarząd województwa.
Świąt spędzonych w rodzinnej atmosferze życzył prawosławnym mieszkańcom miasta i innych osobom obchodzącym Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Aby nikomu nie zabrakło pomocnej dłoni oraz możliwości podzielenia się chlebem. Niech dobra nowina, która płynie ze żłóbka betlejemskiego, przyniesie pokój i nadzieję na to, że rok 2021 będzie lepszy od minionego - mówił Truskolaski.