Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem będą pasterki po polsku i litewsku tam, gdzie mieszka mniejszość litewska
Po dwie pasterki odprawione zostaną w czwartek (24.12) wieczorem i w nocy w kilku parafiach na Suwalszczyźnie, gdzie są skupiska mniejszości litewskiej w Polsce. Zgodnie z wieloletnią tradycją, jedno nabożeństwo zostanie odprawione po polsku, drugie po litewsku.
Po dwie pasterki odprawione zostaną w Sejnach, Puńsku i w Smolanach. Tam również świąteczne nabożeństwa w Boże Narodzenie będą odprawiane w dwóch językach. Podobnie odprawiane są tam niedzielne msze.
W parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach tradycja się nie zmienia - tu pasterka po litewsku rozpocznie się o 22:00. Po niej, o północy, będzie odprawione nabożeństwo po polsku. Pasterka po litewsku będzie o północy również w parafialnej kaplicy w Żegarach, gdzie dojeżdżają duchowni z Sejn.
Puńsk uważany jest za najbardziej litewską gminę w Polsce, a tamtejsza parafia katolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest też największą parafią tej mniejszości narodowej. Szacuje się, że z 4 tys. wiernych w parafii w Puńsku, ponad 3 tys. to mniejszość litewska. Rokrocznie zmienia się tam kolejność pasterek. W tym roku o 21:00 będzie nabożeństwo po polsku, a dwie godziny później - po litewsku.
Kolejność zmienia się również w parafii św. Izydora Oracza w Smolanach. W tym roku pierwsza będzie tam pasterka po litewsku (o 22:00), a o północy odprawiona zostanie pasterka w języku polskim.
Polscy Litwini mieszkają głównie na Suwalszczyźnie. Organizacje tej mniejszości szacują jej liczebność na 20-25 tys. osób. W spisie powszechnym z 2011 r. narodowość litewską zadeklarowało około 8 tys. osób.
Jeżeli można skorzystać tym razem z nieosobistej wizyty w kościele, to byłoby wspaniale - powiedział w czwartek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban, zapytany czy zachęcałby seniorów do udziału w wigilijnej pasterce. Dodał jednak, że jeśli kościoły nie będą zatłoczone, a obecni tam ludzie będą przestrzegali reżimu sanitarnego, to można w niej uczestniczyć.
W Kościele katolickim dziś wigilia - dzień poprzedzający uroczystość Bożego Narodzenia. Jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym, podczas którego wierni rozważają tajemnicę wcielenia.
Metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda podjął decyzję o odwołaniu wizyt duszpasterskich, podczas których księża odwiedzali domy i mieszkania swoich parafian.