Radio Białystok | Wiadomości | Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele katolickim
W Kościele katolickim dziś wigilia - dzień poprzedzający uroczystość Bożego Narodzenia. Jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym, podczas którego wierni rozważają tajemnicę wcielenia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku wigilie będą inne, obchodzone w skromniejszym gronie, ale ich istota się nie zmienia. - Wigilia to czas oczekiwania - mówi rzecznik Kurii Metropolitalnej w Białymstoku ks. Andrzej Dębski.
"Vigilia" po łacinie znaczy "czuwanie"', "straż". Tradycyjnie uroczysta wieczerza rozpoczyna się, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Jest to symboliczne nawiązanie do gwiazdy zwiastującej narodziny Jezusa. Według Biblii ujrzeli ją Trzej Królowie. Idąc za gwiazdą, dotarli do Betlejem.
Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem na znak zgody i pojednania. Na świątecznym stole ustawionych jest dwanaście potraw, które symbolizują dwunastu apostołów. Zgodnie ze zwyczajem należy spróbować każdej z nich. Stawia się też dodatkowe nakrycie - dla niezapowiedzianego gościa. Pod białym obrusem powinno znaleźć się siano, które symbolizuje ubóstwo, w jakim narodził się Chrystus.
Ważnym zwyczajem wigilii jest również śpiewanie kolęd i pastorałek, a dopełnieniem - uczestnictwo w mszy świętej o północy, czyli pasterce, która upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.
Z powodu obostrzeń pandemicznych nie wszyscy będą mogli wyjść do kościoła. Z myślą o tych, którzy zostaną w domach, na antenie Polskiego Radia Białystok o północy będzie transmisja nabożeństwa z białostockiej katedry. Mszę odprawi metropolita białostocki abp. Tadeusz Wojda.
Obchody święta Bożego Narodzenia w Kościele katolickim będą trwały tradycyjnie osiem dni. Zakończy je 1 stycznia uroczystość Matki Bożej Rodzicielki.
Jeżeli można skorzystać tym razem z nieosobistej wizyty w kościele, to byłoby wspaniale - powiedział w czwartek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban, zapytany czy zachęcałby seniorów do udziału w wigilijnej pasterce. Dodał jednak, że jeśli kościoły nie będą zatłoczone, a obecni tam ludzie będą przestrzegali reżimu sanitarnego, to można w niej uczestniczyć.
Nadchodzące Święta najtrudniejsze będą dla osób starszych i schorowanych, brak bezpośredniej bliskości możemy starać się rekompensować np. spotkaniami przez internet - mówi dr Konrad Maj z SWPS. Choć Wigilia przy laptopach może wyglądać komicznie, jest sposobem na przełamanie dystansu - dodaje.
Co trzeci Polak uważa, że tegoroczne święta będą mniej radosne, zaś co czwarty martwi się, że pandemia popsuje bożonarodzeniową atmosferę. Tak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń.
Różne organizacje wspierają w te święta osoby bezdomne, samotne i ubogie z całego regionu i przekazują paczki z żywnością na wigilijny stół. Na pomoc mogą też liczyć seniorzy, pensjonariusze DPS-ów i pacjenci oddziałów covidowych.