Radio Białystok | Wiadomości | Piontkowski: decyzja o powrocie najmłodszych do szkół na początku nowego roku
Na początku nowego roku uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych dowiedzą się, czy po feriach wrócą do stacjonarnej nauki. Mówił o tym w Białymstoku wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski po rozmowach z dyrektorami podlaskich szkół.
Dariusz Piontkowski wyjaśnił, że po feriach planowany jest powrót do szkół tylko uczniów klas I-III, którzy wymagają opieki w domu oraz mają największe trudności w nauce zdalnej. Później, zależnie od liczby zachorowań, do szkół mieliby wracać ósmoklasiści i maturzyści, a także byłyby przywracane zajęcia praktyczne w szkołach zawodowych.
Jeszcze później – bo możliwe, że dopiero w marcu-kwietniu – do szkół mieliby wracać pozostali uczniowie. Wiceminister zastrzegał, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły, a rodzice najmłodszych uczniów będą informowani o ewentualnym przywróceniu nauki stacjonarnej w pierwszej połowie ferii.
Dariusz Piontkowski mówił, ze z opinii dyrektorów wynika, że nauka w szkołach średnich powinna być przywrócona dopiero po zaszczepieniu się nauczycieli.
Potwierdza to dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Dariusz Bossowski. W jego opinii, by uniknąć masowych zachorowań przed przywróceniem pełnej nauki stacjonarnej, nauczyciele powinni poddać się szczepieniom. Chwalił decyzję, że nauczyciele znaleźli się w pierwszej grupie, która tuż po medykach będzie mogła skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19.
Na razie nie wiadomo ilu nauczycieli chciałby z nich skorzystać. Jak mówi Dariusz Bossowski, rolą dyrektorów będzie przekonywanie kadry pedagogicznej do szczepienia.
UNICEF wezwał do objęcia nauczycieli programem szczepień przeciw Covid-19 zaraz po zaszczepieniu personelu medycznego i najbardziej narażonych osób. To ważny krok do przywrócenia normalnego działania edukacji - zaznaczyła organizacja w wydanym we wtorek (15.12) oświadczeniu.
Jeżeli będziemy do Bożego Narodzenia i po świętach przestrzegać obostrzeń, to przynajmniej część klas po feriach, czyli po 18 stycznia, będzie mogła wrócić albo w trybie stacjonarnym, albo w trybie hybrydowym w zależności od tego, w jakiej strefie będziemy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Dopuszczamy w tej chwili możliwość badań przesiewowych u nauczycieli przed ich powrotem do szkół. Rozważamy trzy metody - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Analizujemy różne scenariusze. Generalnie zakładamy, że raczej będziemy puszczali dzieci do szkoły, zaczynając od klas I-III – poinformował w poniedziałek (7.12) minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że przed ewentualnym powrotem do szkół będą przeprowadzone testy przesiewowe wśród nauczycieli.