Radio Białystok | Wiadomości | Czterech pacjentów z COVID-19 przebywa w szpitalu tymczasowym w Białymstoku
Czterech pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalu tymczasowym, który od tygodnia działa w kompleksie klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – poinformował w czwartek (17.12) Podlaski Urząd Wojewódzki.
Pierwszy w Podlaskiem szpital tymczasowy powstał w modernizowanym budynku szpitala USK przy ul. Żurawiej. Na dwóch piętrach przyspieszono tam prace budowlane. Zakończono je i od 10 grudnia działa tam szpital tymczasowy.
To jeden z dwóch szpitali tymczasowych w regionie, ale na razie jedyny, który przyjmuje pacjentów. Drugi powstał w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), w sąsiedztwie głównego kompleksu szpitala USK przy u. Skłodowskiej. Prace budowlane również tam zakończono z początkiem grudnia.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski tłumaczył już wcześniej, że szpital tymczasowy na Żurawiej, gdzie są takie same warunki dla pacjentów jak w normalnym szpitalu, jest z tego powodu naturalnie predysponowany do tego, by – jeśli chodzi o szpitale tymczasowe – pacjenci trafiali najpierw właśnie tam. Wojewoda podkreślał, że inwestycja na Żurawiej jest inwestycją w stałą bazę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
W szpitalu tymczasowym na Żurawiej jest na razie 56 łóżek dla zakażonych koronawirusem, którzy wymagają hospitalizacji i 10 łóżek respiratorowych. Tyle miejsc zakontraktował NFZ. Jeśli będą większe potrzeby, łóżek ma być więcej.
"Wojewoda podtrzymuje stanowisko, że hala UMB, gdzie również ma być szpital tymczasowy, jest zabezpieczeniem w razie pogorszenia stanu epidemii. Szpital w tym miejscu zostanie uruchomiony w przypadku zwiększenia się liczby osób wymagających hospitalizacji. Dlatego też cały czas trwa doposażanie hali UMB" – poinformowała Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.
Dodała, że w ostatnim czasie dostarczono tam szpitalne łóżka, aparaty do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej, dozowniki do tlenu i aparat USG. Sprzęt pochodzi z Agencji Rezerw Materiałowych. W jego dostarczaniu pomagali żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W szpitalach w Podlaskiem jest 1612 łóżek covidowych. W środę było zajętych 667 z nich. Wojewoda zezwolił już kilku szpitalom zmniejszyć liczbę łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 230 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie i śmierci kolejnych 10 osób. Połowa z nich miała choroby współistniejące.