Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka delegatura ABW stawia kolejne zarzuty w śledztwie dot. obrotu dziełami sztuki
Prokuratura przedstawiła zarzut oszustwa podejrzanemu w sprawie prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dotyczącej obrotu dziełami sztuki - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że mężczyzna miał doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wartym nie mniej niż 300 mln zł.
Jak przekazał w swoim komunikacie rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, śledztwo ABW jest prowadzone w sprawie oszustwa dokonanego przez osoby uprawnione do reprezentowania jednej ze szwedzkich galerii sztuki.
"Za działalność galerii odpowiedzialne są dwie osoby poszukiwane listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz Czerwoną Notą Interpolu" - zaznaczył Stanisław Żaryn.
Działania osób biorących udział w przestępczym procederze polegały na wprowadzaniu w błąd osób zainteresowanych dziełami sztuki co do zamiaru realizacji zobowiązań wynikających z umów kupna – sprzedaży. Potencjalni klienci byli namawiani do inwestowania środków w obrazy i rzeźby. Pod pozorem obrotu i udziału w handlu dziełami sztuki agenci przyjmowali od zainteresowanych środki pieniężne, gwarantując wysokie oprocentowanie. Klientom oferowano dzieła sztuki z gwarancją ich odkupu (za kwotę sprzedaży powiększoną o 18-30 proc.)
- podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, dodając, że w rzeczywistości większość inwestycji nie miała zabezpieczenia w realnych artefaktach, a pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd co do działalności związanej z obrotem dziełami sztuki.
"Faktycznie ona nie była prowadzona, a środki na spłatę wymagalnych należności były finansowane wyłącznie ze środków pochodzących od nowych klientów" - dodał.
Mężczyzna, któremu postawiono zarzut, do maja 2015 r. pełnił funkcję agenta-koordynatora, nadzorującego pracę osób werbujących potencjalnych klientów. 3 grudnia 2020 r. usłyszał zarzut oszustwa na szkodę osób, którym oferowano produkty finansowe w postaci inwestycji w dzieła sztuki różnych artystów. Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 3 mln zł
- podał Stanisław Żaryn.
Rzecznik poinformował również, że śledztwo w tej sprawie prowadzi Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Do tej pory w śledztwie jest już pięć osób podejrzanych.