Radio Białystok | Wiadomości | Poznaliśmy laureatów 29. Finału Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy"
Artur Dowgiało z Litwy zdobył Grand Prix 29. Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w sobotę (12.12) zakończył się w Białymstoku. W finale, który ze względu na pandemię odbył się w formie online, wzięło udział 25 recytatorów z dziewięciu krajów.
"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla środowisk polonijnych. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem i popularyzować polszczyznę. Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska, a partnerem - m.in. białostocka Akademia Teatralna. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia dwusetnych urodzin Adama Mickiewicza.
25 finalistów z 9 krajów
W tegorocznych eliminacjach w poszczególnych krajach, odbywających się w kilku kategoriach wiekowych, wzięło udział ponad 1,9 tys. uczestników. Na finały zapraszani są najlepsi recytatorzy z najstarszej grupy. W tym roku przyjechało 25 finalistów z 9 krajów.
Ze względu na pandemię tygodniowe finały miały inną formę - całe odbyły się online. Także koncert laureatów, podczas którego ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu, odbył się online. By zachować tradycję, koncert - w formie nagranego filmu - odtworzony został ze sceny Białostockiego Teatru Lalek.
W ocenie jurorów, najlepiej w przesłuchaniach konkursowych wypadł Artur Dowgiało z Litwy, który zdobył Grand Prix tegorocznych "Kresów".
Pierwszą nagrodę jury przyznało Paulinie Pieszko z Litwy. Drugą nagrodę zdobyli wspólnie: Xenia Frumoso z Mołdawii oraz Bachiana Biegalijew z Kirgistanu, zaś trzecią - równorzędnie dwóch recytatorów z Białorusi: Głafira Czapajła i Dymitr Sieliło.
Kiedy konkurs powstawał, jedną z jego idei była popularyzacja wśród Polonii twórczości Adama Mickiewicza, dlatego przyznawana jest nagroda za najlepszą interpretację jego utworów. W tym roku otrzymał ją Daniel Aleks Marcinkiewicz z Litwy.
Przyznano też kilkanaście wyróżnień I i II stopnia.
W tym roku, mimo że "Kresy" odbywały się online, organizatorzy starali się zachować jego tradycyjny przebieg. Finaliści wzięli udział w warsztatach i spektaklach. Ważnym punktem konkursu jest też Kresowa Wigilia, która w tym roku zgromadziła wszystkich uczestników nie we wspólnej sali, ale przed komputerami. Nagrano też wspólną pastorałkę. Same przesłuchania konkursowe też miały nieco inną formułę - jury oceniało przesłane nagrania.
Konkurs "Kresy" został dofinansowany z budżetu państwa oraz ze środków Białegostoku i województwa podlaskiego.