Radio Białystok | Wiadomości | W czasie pandemii stale dochodzi do naruszania praw pacjenta - alarmują eksperci
W czasie trwającej pandemii stale dochodzi do naruszania praw pacjenta - głównie przez ograniczanie dostępu do leczenia pacjentów niezakażonych koronawirusem.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zorganizował konferencję naukową, na której omawiane są prawne i medyczne aspekty obecnej sytuacji w ochronie zdrowia. Jak mówi dr Dariusz Hajdukiewicz z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, od marca widać stałe naruszanie praw pacjenta.
Tymczasem lekarze specjaliści zaznaczają, że już na samym początku pandemii pojawił się dylemat innej natury – co powinno być bardziej chronione - wolność jednostki czy bezpieczeństwo społeczeństwa. Mimo licznych uregulowań dotyczących izolacji chorych ta kwestia nadal jest dyskutowana – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Robert Flisiak.
Gwałtowny wzrost naruszeń praw pacjenta odnotował także Rzecznik Praw Pacjenta. Jak wynika z niedawnego raportu, od początku epidemii, a szczególnie w przypadku drugiej fali zachorowań lawinowo przybywa skarg od pacjentów. Jeszcze przed wybuchem epidemii w listopadzie 2019 roku do biura rzecznika trafiło niespełna 500 skarg, to już w listopadzie tego roku było ich trzykrotnie więcej.
Poniżej 700 spadła w Podlaskiem liczba przebywających w szpitalach pacjentów zakażonych koronawirusem – wynika ze środowych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wolnych jest 37 respiratorów.
Na COVID-19 zmarłoby mniej osób, gdyby nie było smogu. Na łamach czasopisma "Cardiovascular Research" naukowcy z Moguncji alarmują, że smog zwiększa liczbę śmiertelnych przypadków COVID-19.
Zmniejsza się liczba pacjentów, którzy mają objawy koronawirusa i zgłaszają się do białostockich przychodni.