Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej ozdrowieńców z naszego regionu oddaje osocze
Coraz więcej ozdrowieńców zgłasza się do białostockiego centrum krwiodawstwa, by oddać osocze.
Liczba odwiedzających białostockie centrum krwiodawstwa wzrosła z kilku do kilkudziesięciu tygodniowo. Mowa o osobach, które przeszły Covid-19 i teraz chcą pomóc innym. Taki odzew cieszy - mówi lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Tomasz Wasiluk.
Od początku naszej działalności na potrzeby pozyskiwania osocza ozdrowieńców do naszego centrum zgłosiło się już ponad 400 dawców, z czego w ostatnim tygodniu rekordowa liczba około stu osób. Także odzew jest bardzo duży, co nas cieszy. Wielu dawców wraca do nas ponownie po oddaniu osocza. W tej chwili mamy ten komfort, że jesteśmy w stanie zapewnić szpitalom te osocze, które później jest przetaczane osobom chorym - dodaje Tomasz Wasiluk.
Jednak zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców nie maleje. O tym kiedy takie osoby mogą się zgłaszać do stacji krwiodawstwa decydują kryteria - objawy oraz rodzaj wykonanego testu.
Jeśli mamy osobę objawową, to ona powinna odczekać 28 dni od ustąpienia objawów, bądź 18 dni od zakończenia izolacji. Podobnie, jeśli chodzi o osoby bezobjawowe, to 18 dni od zakończenia izolacji może się do nas zgłosić. Jest jeszcze taki wyjątek, jeżeli jest to osoba bezobjawowa, która np. miała kontakt z innym zakażonym i chce sprawdzić, czy się nie zakaziła i wykona sobie np. badanie na obecność przeciwciał, to może się do nas zgłosić po upływie dwóch tygodni od takiego wyniku, o ile był pozytywny - dodaje Tomasz Wasiluk.
W tym ostatnim przypadku test na obecność przeciwciał, należy wykonać na własny koszt.
Osocze ozdrowieńca to na tym etapie walki z pandemią lek ratujący życie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w PIT, przysługują im dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.
Około 8 tys. osób w Polsce skorzystało z terapii osoczem w leczeniu COVID-19 – poinformował prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku i krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej.
Województwo podlaskie jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o pobieranie osocza.